معرفی نژاد سگ سرابی و روش تربیت آن ها

سگ سرابی (پرشین ماستیف) یکی از نژادهای اصیل ایرانی است که به قدرتمندی و جسارت معروف است.در این مطلب ویژگی های سگ سرابی و نحوه تربیت صحیح این سگ بررسی شده است.

معرفی نژاد سگ سرابی و روش تربیت آن ها

معرفی نژاد سگ سرابی و روش تربیت آن ها

نژاد سگ سرابی از نژادهای برتر سگ در ایران می‌باشد که آوازه آن به کشورهایی چون آمریکا و انگلیس هم رسیده است.پرشین ماستیف درشت اندام از نوع ماستیف است به همین سبب مردم جهان به خصوص کشورهای غربی مانند انگلستان او را با نام ماستیف ایرانی یا پرشین ماستیف می‌شناسند. این نژاد به قدرت، شجاعت و جسارت مشهور است و به علت همین ویژگی هاست که او جزو یکی از قویترین و بزرگترین نژادهای سگ در جهان قرار می‌گیرد.

معرفی کامل نژاد سگ سرابی: کلیک کنید 

شباهت و تفاوت نژاد سگ سرابی با نژادهای پشدر و کانگال

ظاهر و تیپ نژاد سگ سرابی یا پرشین ماستیف به سگ های جنگی چون پشدر (Pejdar Dog) و کانگال (Kangal Shepherd Dog) شباهت زیادی دارد، به همین علت افراد تازه کار تفاوت آنها را تشخیص نمی‌دهند؛پرشین ماستیف از نظر سازگاری محیطی، با آب و هوای متعادل و سرد سازگار است؛ به همین واسطه به سگ کوهستانی نیز شهرت دارد؛

علت شباهت این سگ ها به سگ های جنگی چون پشدر و کانگال، نزدیکی منطقه سراب به سیواس ترکیه واینکه هردونژاد یک نوع سگ کوهستانی هستند،می‌باشد و تفاوت آنهادرقدرت بدنی و ظاهراین سگهاست؛نژاد سگ سرابی از نظر قدرت بدنی، قوی تر و از نظر ظاهری، پوزه اش مکعب شکل می‌باشد، در صورتی که امتداد پوزه در سگ کانگال، باریک است؛رشد سگ سرابی بیشتر است و نسبت به سگ کانگال جثه بزرگ تری دارد.

 آرایشگاه حیوانات خانگی پت استایلیست در این مقاله قصد دارد شما را با نژاد سگ سرابی آشنا کند و همه چیز درباره  سگ نگهبان را بیان کند؛ پس با ما همراه باشید.

تاریخچه نژاد سگ سرابی

در پیشینه پرشین ماستیف، اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی وجود ندارد که نشان دهد ریشه این نژاد از کجاست اما براساس کتیبه های باستانی و از نقل قول هایی که دهان به دهان چرخیده است، این سگ از زمان هخامنشیان نزد ایرانیان محبوب بوده‌اند.

مورد دیگری که در تاریخچه آنها نمایان می‌باشد، این است که نگهداران و پرورش دهندگان در گذشته درباره نژاد سگ سرابی، دست به کارهای اشتباهی زده‌اند و برای اینکه سگ های قدرتمندتر و خشن تری تولید کنند، به ترکیب بی رویه این نژاد با نژادهای دیگر پرداخته‌اند و این اتفاق باعث شده هم نژاد اصیل سگ سرابی بسیار کاهش یابد و هم سگ های ترکیبی دیگر قدرت یک سگ سرابی اصیل را نداشته باشند.

مشکلات میکس پرشین ماستیف و انقراض اصالت او

میکس نژاد سگ سرابی با گونه های دیگر توسط پرورش دهندگان باعث شده است تا خصوصیات ناب هر دو نژاد میکس‌شده از بین برود و به خلق و خویی نامتعارف تبدیل گردد؛از طرف دیگر، این عمل، مشکلات سلامتی نظیر کج شدن استخوان ها و از بین رفتن قدرت جنگندگی و شجاعت این سگ ها را به همراه خواهد داشت. 

نژاد سگ سرابی - ماستیف ایرانی

زادگاه نژاد سگ سرابی (پرشین ماستیف)

زادگاه اصلی این نژاد کشور ایران، منطقه آذربایجان شرقی شهرستان سراب است که بیشتربه عنوان سگ گله و یا سگ نگهبان برای خانه، باغ، ویلا و کارگاه نگهداری می‌شود؛همچنین، گفتنی است مردم ایران، این نژاد را برای مقابله با دزد، شکار خرس و کشتن گرگ به کار می‌گرفتند.

دو گونه نژاد سگ سرابی و تفاوت آنها یکدیگر

 • سگ سرابی پر مو
 • سگ سرابی کم مو

تفاوت آشکار این دو گونه از ماستیف ایرانی فقط در موهای پوستی آنهاست وگرنه تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. 

قد، وزن و طول عمر ماستیف ایرانی

سگ سرابی

رشد سگ سرابی نر از نظر قدی عددی بین 81 الی 90 و در جنس ماده از هفتاد و یک تا هشتاد و یک سانتی متر است.رشد سگ سرابی از نظر وزنی در جنس نر نژاد سگ سرابی بالغ بین شصت تا نود کیلوگرم است و جنس ماده آن وزنی بین پنجاه تا هشتاد کیلوگرم دارد؛طول عمر این نژاد درشرایط مناسب از ده تا هفده سال میباشد که این زمان نسبت به تعداد بسیاری از نژادهای مختلف سگ خارجی، بسیار زیاد است.

ضمناً جالب است بدانید ماستیف ایرانی معمولاً از چهار ماهگی به بعد به بلوغ می‌رسد.

مجموعه پت استایلیست در زمینه اصلاح وآرایش موی سگ و همچنین آموزش آرایشگری سگ فعالیت دارد.

مشخصات سگ سرابی

 • او دارای پوستی ضخیم، محکم و به اصطلاح دولایه است؛ به طوری که لایه زیرین پوستش، عایق دما در سرمای زمستان و گرمای تابستان است و لایه بیرونی پوست او عایق مقاومی در برابر آب و برف می‌باشد.
 • ویژگی دیگر پوست قدرتمند او این است که در زمان مبارزه با حیوانات وحشی دیگر، زخمهای وخیمی برنمی ‌دارد و خون زیادی ازدست نمی‌دهد.
 • دارای ظاهری عضلانی و تراشیده است و پنجه‌ های پهنی دارد.
 • به سبب اینکه نژاد سگ سرابی، سگ کوهستانی است، در هوای گرم، زندگی مشکلی خواهد داشت؛ اما او می‌تواند آمادگی کاملی برای هرگونه شرایط و آب وهوایی نامناسب را داشته باشد و تعادل دمایی بدن خویش را حفظ کند.
 • ماستیف ایرانی دارای سیستم فیزیکی بسیار منظم و زیبایی است؛ به طوری که این ویژگی باعث می‌شود در شرایط مختلف، به سرعت از خود عکس‌العمل نشان دهد.
 • از دیگر مشخصات توله سگ سرابی یا مشخصات سگ سرابی بالغ می‌توان به وفاداری، احتیاط، شجاعت، قدرت، اعتماد به نفس، انرژی زیاد، هوش، ادب و آرامش اشاره کرد.
 • اندازه چشم های پرشین ماستیف متوسط، حدوداً ریز وبادامی شکل است.
 • رنگبندی چشم های نژاد سگ سرابی قهوه‌ای پررنگ مایل به کهربایی روشن، زرد تیره و یا عسلی است.
 • ماستیف ایرانی سری بزرگ، صورتی وحشت آور، گردنی کشیده و تنومند دارد.
 • نژاد سگ سرابی دارای دندان های تیز و فک بسیار قدرتمندی می‌باشد؛ به طوری که می‌تواند استخوان یک شخص را خرد کند و گوشت بدن او را از بدنش جدا کند!
 • یار بسیار خوبی برای چوپان می‌باشد که نظم گله راحفظ و آنرا ازخطرحمله سایرحیوانات وحشی محافظت می‌کند.
 • وقتی گوش هایش را به حالت عمودی نگه می‌دارد، بدین معنی است که در برابر حمله یک عامل بیگانه تهاجمی شده است.
 • نژاد سگ سرابی در برابر بیماری، سگی بسیار مقاوم است.
 • ماستیف ایرانی متاسفانه توانایی ارتباط برقرار کردن با کودکان را ندارند.
 • پشت پرشین ماستیف صاف و مسطح است که به دمی کوتاه، پهن و داسی شکل ختم می‌شود.

رنگ بندی نژاد سگ سرابی

از بین رنگ های متداول نژاد سگ سرابی می‌توان به رنگ های قابل قبولی چون حنایی کمرنگ، خاکستری، برنز و مشکی که از دیگر مشخصات سگ سرابی است، اشاره کرد. 

بیماری های شایع در ماستیف ایرانی

از بین بیماری هایی که پرشین ماستیف ممکن است بدان دچار شود می‌توان به دیسپلازی مفصل لگنی یا رانی (Hip dysplasia)، زایمان سخت و نفخ اشاره کرد.بیماری دیسپلازی هیپ بر اثر آسیب های خارجی و محیطی ایجاد نمی‌شود، بلکه یک بیماری ژنتیکی است؛ یعنی از همان ابتدای تولد با ویژگی های بدنی و مشخصات توله سگ سرابی همراه می‌شود.

در پرشین ماستیف، بیماری دیسپلازی هیپ بدین صورت بروز می‌دهد که مفصل لگن یا ران او به اندازه کافی رشد نمی‌کند و بین آن فضای خالی ایجاد می‌گردد و این فضاهای خالی باعث می‌شود ماستیف ایرانی در حین راه رفتن به مشکل در رفتگی در ناحیه لگن دچار شود.

صحبت از زایمان پرشین ماستیف شد، بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که این نژاد در هر زایمان خود می‌تواند صاحب شش تا هشت توله شود.

سگ سرابی

تغذیه سگ سرابی

پرشین ماستیف بر خلاف جثه‌ بزرگی که دارد، نژاد کم خوراکی به شمارمی‌آید؛ اماکیفیت غذای سگ سرابی بسیار اهمیت دارد.اگر دارای توله سگ سرابی هستید، بهترین راه برای تغذیه سگ سرابی شیر مادر اوست؛ اما اگر به هر علتی این اتفاق امکان پذیر نیست، برای رشد سگ سرابی شیر خشک می‌تواند جایگزین شود.

روش آماده سازی شیر خشک

یک پیمانه شیر خشک را با دو پیمانه آب گرم مخلوط کنید و شیشه شیر را آنقدر تکان دهید که این دو خوب باهم مخلوط شوند؛ سپس آن را در اختیار توله سگ خود قرار دهید.

نکاتی که نباید در تغذیه سگ سرابی خود فراموش کنید!

وجود شیر خشک در تغذیه سگ سرابی

 • به توله سگ سرابی هرگز شیر گاو ندهید؛ ضمن اینکه از دادن شیر سرد یا فریزشده به وی خودداری ‌کنید؛ زیرا باعث بروز اسهال و مشکلات سینوسی در او می‌شوید.

به سبب اینکه شیرهای تازه دارای حدود پنج درصد لاکتوز هستند، مصرف آن باعث ایجاد لاکتوز بیشتر در بدن او شده و نهایتاً موجب اسهال در ماستیف ایرانی می‌گردد.

به یاد داشته باشید علاوه بر شیر، لبنیات نیز باعث بروز اسهال در سگ ها می‌شود!

 

تاثیر پروتئین گیاهی در تغذیه سگ سرابی

 • این پروتئین های گیاهی که فاقد آمینواسیدهای لازم هستند، باعث اسهال می‌شوند اما اگر در تغذیه سگ سرابی سویا به اندازه مفید و درست، وجود داشته باشد، این مشکل به وجود نمی‌آید؛

اگر به ازای هر کیلوگرم وزن نژاد سگ سرابی، شش گرم سویا یا پروتئین گیاهی وجود داشته باشد، موجب اسهال در او نخواهد شد.

تفاوت پخته یا خام بودن تغذیه سگ سرابی

 • سعی کنید به جهت جلوگیری از بیماری هایی مانند سالمونلا (Salmonella) از مواد غذایی پخته‌شده برای غذای سگ سرابی خود استفاده کنید تا به این واسطه غذا برای او هم لذیذ تر باشد.
 • برای غذای سگ سرابی خود یک قاعده کلی در نظر بگیرید که می‌توانید این قاعده را بدین صورت رعایت کنید:

برای تغذیه سگ سرابی می‌توانید از غذای خشک مخصوص نژادسگهای جثه بزرگ استفاده کنید و به ازای هر کیلوگرم وزن ماستیف ایرانی 25 گرم از آن غذای خشک را برای او در نظر بگیرید تا بدین وسیله تمام ویتامین ها، پروتئین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای بدن حیوان را تامین کرده باشید.

وجود تنقلات در تغذیه سگ سرابی

 • برای جلوگیری از اضافه وزن و رشد بیش از حد سگ سرابیتان از دادن تنقلات در میان وعده ها، بپرهیزید.

دراین قسمت هم شما رو دعوت میکنم که ویدیو سگ سرابی زیر رو ببینید :

Your browser does not support the video tag.

تکنیک های تربیت سگ سرابی

تربیت سگ سرابی یکی از مهمترین اصول در نگهداری اوست و بهتر است این امر در زمان تولگی این نژاد صورت بگیرد تا نتیجه‌بخش باشد؛ زیرا هر چه نژاد سگ سرابی بزرگتر شده و به بلوغ نزدیک شود، تربیت آن سخت تر می‌گردد.البته فراموش نکنید که این امر در مورد سگ های دیگر نیز صادق است.

سگ های نگهبان مانند نژاد پرشین ماستیف به منظور محافظت از مکان خاص و یا خانواده تربیت می‌شوند، پس بهتر است همه چیز درباره سگ نگهبان و نحوه تربیت سگ نگهبان را بدانید تا تربیت آنها را صحیح تر انجام دهید.

آموزش های مربوط به سگ به‌خصوص تربیت سگ سرابی باید دنباله دار باشد و هر روزه صورت گیرد؛ اما مدت آن نباید در آن روز بیشتر از پانزده دقیقه به طول بیانجامد.ضمناً فراموش نکنید تربیت سگ سرابی باید به درستی انجام شود؛ زیرا نادرستی این امر در سگ های نگهبان چون نژاد سگ سرابی، باعث می‌شود او در برابر مهاجمان ضعیف و در مقابل صاحب خود مطیع نباشد.

دوران طلایی تربیت سگ

بهترین زمان و دوران طلایی برای تربیت سگ زمانی است که کمتر از هشت ماه داشته باشد و چه بهتر که او در سن دو الی چهار ماهگی باشد.

نکات مهمی که باید در تربیت سگ سرابی بدانید:

 • قدم اولی که باید در مورد تربیت سگ ها بردارید این است که درباره آنها اطلاعات کسب کنید.
 • مهمترین قسمت تربیت سگ سرابی، این است که او را از زمان تولگی شجاع و باوقار تربیت کنید تا در بزرگسالی و بلوغ علاوه بر رفتار درست و مناسب، تفاوت میان افراد غریبه و اعضای خانواده یا صاحب خود را درک کند.

نژاد سگ سرابی شجاع از مواردی که در ذیل آمده است، نمی‌ترسد:

1.صداهای تند و بلند

2.تنهایی

3.افراد غریبه و مهاجم

4.حیوانات وحشی دیگر

5.سگ های دیگر

6.دامپزشک

 • از دیگر ویژگی های بسیار مهم یک سگ تربیت‌شده، خوش اخلاق بودن و اعتماد به نفس داشتن اوست؛ پس اگر دارنده نژاد سگ سرابی هستید، این موارد را فراموش نکنید.

شجاعت، اعتماد به نفس و جسارت از ویژگی هایی است که اگر هر سگی داشته باشد، زندگی شما در کنارش راحت تر خواهد بود؛ اما این موارد در نحوه تربیت سگ نگهبان، حیاتی تر بوده و در نبرد سگ نگهبان نکات کاملا کلیدی محسوب می‌شود؛

زیرا عدم وجود این ویژگی ها در مشخصات توله سگ سرابی، باعث می‌شود در بزرگسالی وظایف خود را به درستی انجام ندهد.

خوش اخلاق، اجتماعی و خوش‌برخورد بودن سگ باعث می‌شود، در برخورد با افراد جدید یا سگ های دیگر، باوقار باشد و در مقابل آنها پارس یا غرش نکند و در صورتی که این کار را انجام داد، به دستور صاحبش، به سرعت ساکت شود.

پس فراموش نکنید آموزش رفتار درست سگ نسبت به غریبه ها مهم ترین تمرین برای اوست.

 • نکته دیگری که باید در مورد تربیت نژاد پرشین ماستیف رعایت کنید این است که باید او را طوری بار بیاورید که در موقعیت های مختلف هوشیار و دقیق باشد تا رفتار صحیح و عاقلانه از خود نشان دهد.
 • نکته مهمی که باید در نگهداری و تربیت سگ سرابی بدانید این است که هر چه سگتان اصیل‌تر باشد، کار شما برای تربیت او آسان‌تر می‌شود.
 • نباید هیچگاه به ناحق و بی موقع سگتان را تنبیه کنید و یا با خشونت با او رفتار نمایید.

توله سگ سرابی

روش تربیت سگ نگهبان مانند نژاد پرشین ماستیف

تربیت سگ هایی مانند نژاد پرشین ماستیف را از کارهای ساده شروع کنید اما در هر مرحله از تربیت به خصوص تربیت سگ سرابی به یاد داشته باشید که حس تهاجمی بودن او را از بین نبرید بلکه آن را پرورش دهید.این خصلت باید در مشخصات توله سگ سرابی باشد، طوری که نباید از کاری بترسد.

نمونه ای از روش های پرورش تهاجمی بودن سگ ها به خصوص نژاد سگ سرابی

یک اسباب بازی البته نرم را برداشته و به صورت مکرر به بدن سگ بزنید، طوری که او را تحریک کرده و سگ مجبور شود آن را گاز بگیرد؛

اگر گاز گرفتن اسباب بازی توسط سگ به صورتی بود که آن را در دهان خود نگه داشت و با تلاش شما باز آن را از دست شما کشید، این روش به خوبی جواب داده است اما اگر آن را گرفت و رها کرد، شما باید کاری کنید که او تحریک شود و اسباب بازی را از دست شما بگیرد.

در این کش مکش ها، گاهی اسباب بازی را رها کنید تا سگ فکر کند پیروز شده است و اعتماد به نفسش افزایش یابد.

درس های تربیتی سگ ها

درس اول

درس اول در تربیت سگ ها به خصوص تربیت سگ سرابی، تعلیم نشستن اوست.

فراگرفتن این درس به جهت حفظ جان حیوان در خیابان ها و معابر و مکان های عبور و مرور اتومبیل ها بسیار مهم تلقی می‌شود.

بنا به یک سنت قدیمی در زمان تعلیم تمام دروس به سگ، حیوان باید در طرف چپ مربی قرار بگیرد، پس در آموزش او این نکته را رعایت کنید؛ سپس زنجیر گردنش را با دست راست بگیرید.این امر، به خصوص در تربیت سگ های نگهبان مانند تربیت سگ سرابی مهم تلقی می‌شود.

زنجیر قلاده سگ را طوری نگه دارید که در مواقع عدم اطاعت حیوان، بتوانید با کشیدن آرام آن او را تنبیه نمایید؛ اما از محکم کشیدن زنجیر قلاده به منظور تنیبه حیوان بپرهیزید. در این زمان است که باید به او بگویید "بشین" و بلافاصله نام او را به زبان بیاورید؛در صورتی که سگ مانند سگ های نگهبانی (برای مثال نژاد پرشین ماستیف) درس را درست انجام داد، او را با غذای مخصوص سگ سرابی مورد تشویق قرار دهید.

پیاده روی با سگ

پرشین ماستیف

بهترین موقع برای تعلیم دادن سگ، پیاده روی با اوست؛

این تعلیم در آموزش سگ ها به خصوص تربیت سگ سرابی بسیار موثر است زیرا او پس از فعالیت خسته است و کمتر دست به شیطنت می‌زند؛ضمناً با استفاده از قلاده می‌توان کنترل سگ را بدست گرفت تا به او یاد دهید جلوتر یا عقب تر راه نرود.

محل تعلیم درس باید در زمان پیاده روی و در کنار دیوارها و یا نرده های باغ و امثال آنها انجام گیرد.در این زمان می‌توانید از قلاده استفاده کنید و چنانچه سگتان از عهده انجام پیاده روی صحیح به خوبی برآمد، آن را بدون قلاده تکرار کنید.

درس دوم سگ

درس دوم یعنی زمانی که شما به او می‌گویید بیا و سگتان پس از فراگیری آن، اطاعت می‌کند. آموزش این درس از همان زمان تولگی سگ امکان پذیر است؛ زیرا او استعداد کافی را از همان زمان دارد.

ابتدا زنجیر قلاده را به دست گرفته و تا جایی که بند قلاده اجازه می‌دهد، از او فاصله بگیرید؛ سپس به سگتان فرمان بدهید بیاید، در زمانی که حیوان به فرمان بی‌توجهی کرد، اندکی بند قلاده را تکان دهید و آهسته آن را به طرف خود بکشید؛

زمانی که با دست چپ خود قلاده او را به آرامی می‌کشید، با دست راست او را به آمدن ترغیب کنید.

اگر باز هم او در این آموزش لجبازی کرد، به حال قهر از او دور شوید و قلاده را رها کنید تا او متوجه اشتباهش شود؛ اما به یاد داشته باشید نوازش را پس از هر آموزش فراموش نکنید.

درس سوم سگ

درس سوم در حقیقت این است که به واسطه آن، از پریدن حیوان بر روی سر و صورت خود به جهت ابراز علاقه و محبت جلوگیری کنید؛

اگر سگ، جثه بزرگی مانند نژاد پرشین ماستیف دارید، برای جلوگیری از این عمل و تربیت سگ سرابی خود می‌توانید در یک جا ثابت بایستید و سگ را با کمال آرامش به عقب برگردانید، به طوری که تعادل سگ را به روی دو پای عقبش حفظ کنید؛

به موازات این کار او را نیز با کلمات و آهنگ صدای دفع کننده، از این کار منع کنید تا متوجه شود صاحبش از این عمل او رضایت ندارد.

درس چهارم سگ

درس چهارم سگ دراز کشیدن و یا خوابیدن او به دستور شماست.

آموزش خوابیدن به سگ در حقیقت بخش تکمیلی آموزش نشستن است و این تعلیم در اغلب موارد می‌تواند بسیار سودمند واقع شود.

در این آموزش با یک دست مثلاً دست چپ زنجیر قلاده حیوان را بگیرید و با دست راست او را به پشت بخوابانید؛

به موازات این کار با صدایی رسا، به او بگویید که بخوابد و وقتی حیوان خوابید او را در همین حالت نوازش کنید؛ اما اگر سگتان سرکشی کرد، او را بسیار آهسته به طرف زمین فشار دهید و این تمرین را مکرر اجرا نمایید.

درس پنجم سگ

غذای سگ ها به خصوص غذای سگ سرابی باید در مکان معین و زمان مشخصی به او داده شود؛ زیرا این کار احتمال اینکه از دست دیگران طعمه بگیرد را کاهش می‌یابد.

در زمانی که غذایی را به او نشان دادید و به محض اینکه او خواست آن را بخورد، پنهانش کنید و او را از این کار منع گردانید؛ ضمن اینکه این کار را بارها تکرار کردید، او متوجه می‌شود که خوراکی موردنظر را نباید بخورد.

متاسفانه همیشه ذوقی برای خوردن غذا در سگ ها وجود دارد که زیاد و بدون اراده می‌باشد؛

یک استخوان و یا هر غذای خوش بو و خوشمزه ای باعث می‌شود تا حیوان اراده‌اش را از دست بدهد و بخواهد آن را بخورد اما با این روش های تربیتی، نژادهایی مانند نژاد پرشین ماستیف کنترل می‌شوند و آموزش می‌بینند که غذا را در هر شرایطی نخورند و از دست هر کسی نگیرند.

 
مقالات
سبد خرید

سبد خرید خالی است