راهنمای شروع رژیم غذایی خام شکار برای سگ‌ها

داشتن یک راهنمای مناسب هنگام تغییر رژیم غذایی به نوع خام بسیار مهم است.

راهنمای شروع رژیم غذایی خام شکار برای سگ‌ها

راهنمای شروع رژیم غذایی خام شکار برای سگ‌ها

داشتن یک راهنمای مناسب هنگام تغییر رژیم غذایی به نوع خام بسیار مهم است. راهنمای ما توسط هزاران صاحب حیوانات خانگی برای شروع رژیم غذایی خام شکار استفاده شده است. مطمئن باشید که اگر از راهنمای ما پیروی کنید، به هیچ مشکلی برنخواهید خورد. 

اگر قصد تغییر رژیم غذایی توله سگ را دارید، لطفا راهنمای شروع رژیم توله سگ ما را مطالعه کنید.

رژیم خام شکار به چه معناست؟

به زبان ساده، هدف رژیم خام شکار (PMR) تقلیدی از خوراک سگ‌ها در حیات وحش است. سگ‌ها در طبیعت یک طعمه‌ی کامل و دست نخورده را مصرف می‌کند که معمولا به شکل  80/10/10  تقسیم می‌شود: 

80 درصد گوشت ماهیچه (پیشنهاد می‌شود که از 60 درصد گوشت استخوانی و 20 درصد اندام‌های ماهیچه‌ای استفاده کنید.)

  • گوشت سفید: مرغ، خرگوش پرورشی، بوقلمون
  • گوشت قرمز: گوشت خوک، گاو، بره، بز، اردک، غاز، آهو، گوزن و گاومیش. از گوشت حیوانات گوشتخوار یا همه‌چیزخوار وحشی مانند گراز استفاده نشود!
  • اندام‌های ماهیچه‌ای شامل دل، جگر سفید، زبان، سنگدان، سیرابی، رحم، خرخره، زردپی، آلت تناسلی نر و مری می‌شوند.

حداقل از 4 نوع پروتئین که 3 نوع آن گوشت قرمز است استفاده کنید. هرچقدر تنوع بیشتر باشد، بهتر است.

گوشت حیوانات و پرندگان شکاری باید به مدت سه هفته در فریزر نگهداری شود تا انگل‌های موجود در آنها از بین برود. 

10 درصد استخوان گوشتی خام: از استخوان پخته یا بیش از حد سفت و درشت استفاده نشود.

5 درصد جگر

 5 درصد دیگر اندام‌های ترشح‌ساز

اگر مطمئن نیستید که چه اندام‌هایی در دسته‌ی گوشت ماهیچه‌ای و چه اندام‌هایی در دسته‌ی اندام‌های ترشح‌ساز قرار می‌گیرند، به اینفوگرافیک پایین صفحه مراجعه کنید. 

به هیچ میوه، سبزیجات و غلاتی نیاز نیست. سگ‌ها گوشتخوارند و گوشتخواران توانایی هضم درست و جذب مواد مغذی از این مواد غذایی را ندارند. همچنین مصرف آنها باعث فشار به لوزالمعده شده و ممکن است باعث ایجاد قارچ و مشکلات پوستی شود. 

درباره‌ی اینکه چرا ما مصرف میوه و سبزیجات را توصیه نمی‌کنیم، بیشتر بخوانید

بیایید شروع کنیم!

اول از همه، سریعا غذای خشک تجاری را حذف کرده و مصرف غذای خام را شروع کنید. 

ما استفاده از غذاهای خام آماده را برای شروع این رژیم توصیه نمی‌کنیم، زیرا ممکن است باعث ناراحتی معده شوند و تشخیص حساسیت‌های غذایی را دشوار کنند. غذاهای خام آماده اگر از مقایس‌های رژیم غذایی شکار پیروی کنند، نسبت 80/10/10  خواهند داشت. در غیر این صورت، می‌توانیم در مورد نحوه‌ی اصلاح مقیاس آنها راهنمایی‌تان کنیم. با این حال، برای شروع رژیم خام، پیشنهاد می‌کنیم که از غذاهای خام آماده، به دلیل وجود استخوان و دل و روده‌ در آنها، پرهیز کنید. در چند روز اول برای تنظیم pH  از استخوان استفاده نکنید. دل و روده در مراحل آخر، زمانی که سگ شما به خوردن گوشت خام عادت کرده است، اضافه خواهد شد. در ابتدای کار، مصرف اندام‌هایی که مملو از مواد مغذی هستند ممکن است باعث شل شدن مدفوع شود. توصیه می‌کنیم آنها را به آرامی و در بخش‌های کوچک به غذای سگ اضافه کنید تا بدنش به آنها عادت کند. در 7 – 10 روز اول تغییر رژیم، pH  معده در حال تنظیم است. هنگامی که رژیم غذایی خام را شروع می‌کنید، pH معده‌ی سگ کاهش پیدا کرده تا بتواند استخوان را به راحتی هضم کند.  

مقدار مصرف: با 2.5 درصد شروع کرده و پس از تعویض رژیم با توجه به تغییر وزن سگ این میزان را تنظیم کنید. بیشتر سگ‌های بالغ روزانه بین 2 تا 3 درصد از وزن بدن خود غذا می‌خورند. اگر سگتان پر جنب و جوش است، این مقدار را بیشتر و اگر تنبل است، کمترش کنید. 

جهت درک بهتر، اینفوگرافیک وضعیت بدن را در پایین صفحه مشاهد کنید. 

برای اینکه با تغییرات بدنی سگ‌ها هنگام تغییر رژیم آشنایی بیشتری پیدا کنید، اینجا کلیک کنید. نترسید، واکنش بدن هر سگی متفاوت است. 

نکات شروع: 

اگر مدفووع نرم اما دارای فرم است، هیچ مشکلی نیست و می‌توانید ادامه دهید. اگر مدفوع بیش از حد شل است (حالت آبکی یا مخاطی دارد)، تغییر رژیم را متوقف کنید و مقدار استخوان را نصف کرده تا مدفوع فرم بیشتری بگیرد. 

هفته‌ی اول: 

پیشنهاد می‌کنیم برای 5 روز اول، از مرغ، بوقلمون و خرگوش پرورشی بدون استخوان و پوست استفاده کنید. می‌توانید آن را با سیرابی پاک نشده به میزان 50 درصد ترکیب کنید. اگر همه چیز خوب پیش رفت، می‌توانید بعد از پنج روز، مانند پروتئین‌های اولیه، شروع به معرفی استخوان (10 درصد کامل) کنید. به طور مثال، از گردن مرغ، سینه مرغ با استخوان، یا هرگونه استخوان آسیاب شده‌ی نرم استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر قصد استفاده از استخوان با پوست (مانند بال یا ران) را دارید، در دفعات اول تا حد ممکن پوست آن را جدا کنید. پس از مدتی می‌توانید مقدار پوست را بیشتر کنید تا بتوانیم به آرامی چربی را به رژیم اضافه کنیم. در پایان هفته می‌توانید شروع به معرفی استخوان‌های متراکم‌تر مانند ران و غیره کنید. 

هفته‌ی دوم: 

به اضافه کردن استخوان‌های گوشتی خام همراه با پروتئین‌های اولیه ادامه دهید. بدین شکل می‌توانیم بدن سگ را برای افزودن پروتئین جدید در هفته‌ی سوم آماده کنیم.

هفته‌ی سوم: 

این هفته زمان معرفی اولین پروتئین قرمز مانند گوشت گاو، بره، خوک و غیره است. سعی کنید در این مرحله میزان چربی را کم نگه دارید. زیرا گوشت سفید کافی برای خنثی کردن چربی گوشت قرمز وجود نخواهد داشت. برای معرفی صحیح پروتئین جدید، باید به تدریج و در طول یک هفته، پروتئین قبلی را حذف کنید. تا پایان هفته، پروتئین جدید باید کاملا با پروتئین قبلی جایگزین شده باشد. 

برای درک بهتر نحوه‌ی معرفی پروتئین جدید،  به اینفوگرافیک پایین صفحه مراجعه کنید.

نکته: نیازی به تغییر استخوان‌ها با پروتئین جدید نیست. می‌توانید با همان استخوان‌هایی قبلی ادامه دهید. 

هفته‌ی چهارم و پنجم: مانند هفته‌ی سوم، در دو هفته‌ی آتی به معرفی پروتئین جدید ادامه دهید. یک پروتئین جدید برای هفته‌ی چهارم و یک پروتئین جدید برای هفته‌ی پنجم.

به یاد داشته باشید که 3 نوع از 4 پروتئین موجود در رژیم باید گوشت قرمز باشد. 

هفته‌ی ششم: 

اگر همه چیز تا این مرحله خوب پیش رفته، می‌توانید شروع به افزودن جگر کنید. پیشنهاد می‌کنیم که این کار را بسیار آرام انجام دهید زیرا جگر سرشار از مواد مغذی بوده و در صورت اضافه کردن خیلی سریع می‌تواند باعث شل شدن مدفوع شود. با کوچک‌ترین تکه (اندازه‌ی یک تکه ناخن!) شروع کنید و به تدریج این میزان را، تنها در صورتی که مدفوع خوب به نظر می‌رسید،  تا 5 درصد افزایش دهید. این تغییر ممکن است بیشتر از یک هفته طول بکشد. لطفا در این مرحله عجله نکنید.

هفته‌ی هفتم: 

این هفته زمان معرفی سایر اندام‌های ترشح‌ساز مانند قلوه، طحال و غیره است. همانطور که جگر را به رژیم اضافه کرده‌اید، پیش بروید.  

برای اطلاعات بیشتر راجع به اندام‌های ترشح‌ساز به اینفوگرافیک پایین صفحه مراجعه کنید. 

هفته‌ی هشتم: 

هم اکنون در آخرین مرحله‌ی تغییر رژیم هستید. این هفته زمان معرفی ماهی است. برای جلوگیری از هرگونه ناراحتی معده، آن را به آرامی اضافه کنید. به ازای هر 4.5 کیلوگرم وزن بدن، 33 گرم ماهی به سگ خود بدهید. ماهی‌های تازه را به مدت 3 هفته در فریزر نگهداری کنید تا هرگونه انگل موجود در آنها از بین برود. در راهنمای مصرف ماهی، راجع به ماهی‌های توصیه شده برای این رژیم بخوانید. 

تخم مرغ:

افزودن تخم مرغ ضروری نیست، اما می‌تواند مفید واقع شود. توصیه می‌شود که بیشتر از 4 بار در هفته از تخم مرغ استفاده نکنید. برای نژادهای کوچک 2 بار، نژادهای متوسط 3 بار و نژادهای بزرگ 4 بار.

دقت داشته باشید که ما تنها در مورد مراحل اولیه‌ی تعویض رژیم صحبت کردیم. از این مرحله به بعد، می‌توانید به افزودن اندام‌های ماهیچه‌ای و ترشح‌ساز بیشتر و همچنین پروتئین‌های متنوع ادامه دهید. 

نمونه‌ای از تغییر رژیم:

جاسمین 4 سال سن و 36 کیلو وزن دارد. می‌خواهیم با مقیاس 2.5 درصد رژیم او را شروع کنیم.

36 کیلوگرم (2.5 درصد = 900 گرم) در روز

نسبت 80/10/10  برای جاسمین به این شکل خواهد بود:

80 درصد گوشت ماهیچه: 720 گرم

10 درصد استخوان: 90 گرم

5 درصد جگر: 45 گرم

5 درصد دیگر اندام‌ها: 45 گرم

هفته‌ی اول: از سینه‌ی مرغ بدون پوست و استخوان به عنوان پروتئین اولیه استفاده می‌کنیم. در 5 روز اول فقط از گوشت (به مقدار سهم روزانه یعنی 900 گرم) استفاده می‌کنیم. روز پنجم، اگر مشکلی نبود، شروع به معرفی استخوان نرم خواهیم کرد. ما بال مرغ را انتخاب کرده و فراموش نمی‌کنیم که پوست آن را برداریم. بال مرغ به طور متوسط 89 گرم وزن دارد و 46 درصد آن استخوان است. پس در واقع تنها 41 گرم از آن استخوان و باقی گوشت است. از آنجایی که جاسمین روزانه به 90 گرم استخوان نیاز دارد، با 2 عدد بال مرغ شروع می‌کنیم. اگر مدفوع شکل مناسبی نگرفت، بال دیگری را نیز اضافه خواهیم کرد. هم اکنون جاسمین 90 درصد گوشت و 10 درصد استخوان در رژیم‌اش دارد. هفته‌ی اول را با بال و گوشت سینه به پایان می‌رسانیم.  

هفته‌ی دوم: جاسمین تا این مرحله به مشکلی برنخورده و می‌توانیم استخوان‌های متراکم‌تری را به رژیم‌اش اضافه کنیم. قصد داریم از ران مرغ با وزن 143 گرم که 33 درصد آن استخوان است استفاده کنیم. پس 47 گرم آن استخوان و باقی آن گوشت خواهد بود. بنابراین جاسمین روزانه به 2 ران مرغ نیاز دارد. تا آخر این هفته، همچنان با 90 درصد گوشت و 10 درصد استخوان پیش می‌رویم. 

هفته‌ی سوم: آماده‌ایم که گوشت قرمز را به رژیم اضافه کنیم. با گوشت گاو پیش خواهیم رفت اما نوع استخوان را تغییر نمی‌دهیم زیرا تا این مرحله تنها از مرغ استفاده کرده‌ایم. در هر صورت استخوان‌های گاو بسیار متراکم هستند و توصیه نمی‌شوند. افزودن گوشت گاو را به شکل 25 درصد از سهم روزانه‌ی گوشت شروع می‌کنیم. روز بعد 50/50 )نصف مرغ و نصف گاو) خواهد بود. تا زمانی که گوشت گاو کاملا با گوشت مرغ جایگزین شود، این مقدار را افزایش می‌دهیم. 

هفته‌ی چهارم و پنجم: به افزودن پروتئین‌های جدید به رژیم جاسمین ادامه می‌دهیم. در هر هفته، همانطور که گوشت گاو را معرفی کردیم، پروتئین‌های جدیدی را اضافه می‌کنیم. 

 هفته‌ی ششم: جاسمین آماده‌ی خوردن جگر است! به اندازه‌ی ناخن انگشت کوچک دست افزودن جگر را شروع می‌کنیم و به تدریج ادامه داده تا به  5 درصد (45 گرم جگر) برسیم. اگر تا پایان این مرحله مشکلی نداشته باشد، می‌توانیم در ادامه دیگر اندام‌های ترشح‌ساز را هم به رژیم‌اش اضافه کنیم. 

هفته‌ی هفتم: اکنون جاسمین 765 گرم گوشت، 90 گرم استخوان و 45 گرم جگر می‌خورد. حالا وقت افزودن دیگر اندام‌های ترشح‌ساز است.  این کار را به همان شکلی که جگر را معرفی کردیم، انجام می‌دهیم. با مقدار بسیار کم شروع کرده و تا 5 درصد ادامه خواهیم داد. 

موفق شدیم! جاسمین به نسبت 80/10/10 رژیم غذایی‌اش رسیده و برای هفته‌ی هشتم که شامل افزودن ماهی و تخم مرغ می‌شود، آماده است. 

 جاسمین، با توجه به وزن‌اش و مطابق راهنمای مصرف ماهی، به 255 گرم ماهی در هفته نیاز دارد. بنابراین به آرامی شروع به ترکیب ماهی با وعده‌های غذایی او خواهیم کرد. هنگامی که ماهی به طور کامل معرفی شد، می‌توانیم این مقدار را نصف کرده و هفته‌ای چندبار به عنوان میان وعده به او ماهی بدهیم. در صورت کاهش وزن، می‌توانید ماهی را در وعده‌های اصلی بگنجانید. 

افزودن تخم مرغ را با یک عدد در هفته شروع خواهیم کرد. در صورت بروز هرگونه ناراحتی معده، برای چند روز مصرف آن را قطع کنید و سپس نصف تخم مرغ را به سگ خود بدهید. امیدواریم که با افزودن کمتر آن، مشکلی پیش نیاید. 

اکنون رژیم غذایی جاسمین به طور کامل تعویض شده و حال او فوق‌العاده است! در صورت دسترسی به پروتئین‌های جدید، می‌توانید آن را به رژیم اضافه کنید. فراموش نکنید که هر چیز جدیدی را به تدریج معرفی کنید تا از بروز ناراحتی معده جلوگیری کنید. 

اگر قصد معرفی دوباره‌ی رژیم خام را برای سگ خود دارید، می‌توانید کمی سریع‌تر پیش بروید زیرا هرگونه مشکل و آلرژی غذایی را از قبل شناسایی کرده‌اید:

می‌توانید از راهنمای ما به عنوان الگو استفاده کرده و  4 روز اول را با گوشت سفید پیش بروید. در 4 روز بعد استخوان نرم را اضافه کنید.

اگر همه چیز خوب پیش رفت، می‌توانید پروتئین بعدی را معرفی کنید. ساق پا و ران مرغ را پس از 10 روز اضافه کنید. 

در این 4 روز می‌توانید پروتئین جدیدی را معرفی کنید (به اینفوگرافیک پایین مراجعه کنید) و اگر پس از جایگزینی کامل پروتئین جدید  به مدت 2 روز مشکلی پیش نیامد، می‌توانید به سراغ پروتئین‌های بعدی بروید.

رژیم خام شکار سگ

رژیم خام شکار سگ

رژیم خام شکار سگ

 

مقالات
سبد خرید

سبد خرید خالی است