نقش سبزیجات در رژیم غذایی بارف

افزودن سبزیجات به رژیم غذایی موجب تامین مواد مغذی ضروری، مواد مغذی گیاهی، فیبر محلول و نامحلول برای سگ‌ها می‌شود.

نقش سبزیجات در رژیم غذایی بارف

نقش سبزیجات در رژیم غذایی بارف

افزودن سبزیجات به رژیم غذایی موجب تامین مواد مغذی ضروری، مواد مغذی گیاهی، فیبر محلول و نامحلول برای سگ‌ها می‌شود. سبزیجات برای تکمیل کمبودهای  موجود در رژیم غذایی بدون نیاز به استفاده مکرر از طعمه‌های دست‌نخورده، مفید واقع می‌شوند. توصیه می‌شود که 10-20 درصد از رژیم غذایی خام بارف (غذای خام مناسب از نظر بیولوژیکی) متشکل از سبزیجات باشد. 

سبزیجات مواد مغذی مختلفی را در رژیم غذایی خام سگ‌ها فراهم می‌کنند. کربوهیدرات‌ها انواع مختلفی داشته و هر یک از آنها خاصیت متفاوتی برای سگ‌ها دارد.

کربوهیدرات ها

درشت مغذی‌هایی که شامل نشاسته، فیبر و قند می‌شوند.

مواد مغذی گیاهی

سبزیجات مواد مغذی گیاهی مفیدی را برای حفظ سلامت فراهم می‌کنند.

سبزیجات کم گلیسمی

سبزیجات با شاخص گلیسمی پایین حاوی نشاسته نیستند اما فیبر بالایی دارند.

سبزیجات نشاسته‌ای

کربوهیدرات‌های نشاسته‌ای دارای مقادیر بیشتری از قند هستند که تامین انرژی بدن را تامین می‌کنند. 

اگرچه سگ‌ها برای تامین مواد مغذی ضروری نیازی به سبزیجات ندارند، اما افزودن مواد گیاهی به رژیم‌های خام می‌تواند مفید باشد. از آنجایی که سگ‌ها ساختار فک مناسب برای خرد کردن مواد گیاهی و آنزیم‌های بزاقی برای شروع فرآیند هضم کربوهیدرات در دهان را ندارند، تمامی سبزیجات برای هضم مطلوب و جذب مواد مغذی باید به نحوه‌ی درستی آماده‌سازی شوند.

کربوهیدرات ها

در غذا، سه درشت مغذی اصلی وجود دارد: پروتئین، چربی و کربوهیدرات. واژه‌ی کربوهیدرات شامل انواع مختلف نشاسته، فیبر و شکر می‌شود.

 • فیبر

فیبر نوعی کربوهیدرات است که بدن توانایی هضم آن در معده و روده‌ی کوچک را ندارد. فیبر به روده‌ی بزرگ منتقل شده و در آنجا توسط فلور روده (موجودات ریز مانند باکتری)  تخمیر می‌شود. تخمیر فیبر باعث ایجاد اسیدهای چرب زنجیره کوتاه (SCFA) می‌شود که برای حفظ سلامت روده‌ی بزرگ ضروری هستند. علاوه بر این، موجب سنتز ویتامین K هم می‌شود!

 • نشاسته

نشاسته نوعی کربوهیدرات پیچیده و متشکل از واحدهای گلوکز متعددی است که توسط پیوندهای گلیکوزیدی به هم پیوسته‌اند. نشاسته پس از تجزیه توسط آنزیم‌ها  به مولکول‌های گلوکز تغییر شکل داده و به عنوان منبع انرژی استفاده می‌شود. نشاسته‌ها برای هضم آنزیمی و استفاده به عنوان انرژی، باید  قبل از مصرف کاملا پخته شوند. در غیر این صورت، نشاسته نسبت به آنزیم‌ها مقاوم شده و در روده‌ی بزرگ تخمیر می‌شود.

 • شکر

شکر نوع دیگری از کربوهیدرات است که به اشکال مختلف از جمله گلوکز، وجود دارد. شکر به طور طبیعی در سبزیجات تولید می‌شود اما غلظت آن بستگی به نوع گیاه دارد. به طور کلی، سبزیجات نشاسته‌ای سطح قند بالاتری نسبت به سبزیجات کم گلیسمی دارند.

از آنجایی که فیبر در برابر هضم آنزیمی مقاوم است، مقدار فیبر را از مقدار کل کربوهیدرات‌های موجود در ترکیبات گیاهی کم می‌کنیم تا محتوای خالص کربوهیدرات به دست بیاید.

اسفناج خام، صد گرم

کربوهیدرات: 1.1 گرم
فیبر: 0.7 گرم
نشاسته: 0 گرم
قند: 0.1 گرم

1.1 گرم مقدار کامل کربوهیدرات  - 0.7 گرم فیبر = 0.4 گرم کربوهیدرات خالص

مواد مغذی گیاهی

مواد مغذی گیاهی، ترکیبات شیمیایی هستند که به طور طبیعی توسط گیاهان برای دور کردن شکارچی‌ها، انگل و بیماری تولید می‌شوند. اگرچه این مواد برای بدن ضروری نیستند، اما به حفظ سلامت سگ‌ها کمک می‌کنند و برای درمان برخی از بیماری‌ها مفید واقع می‌شوند.

تغذیه رنگین کمانی

سبزیجات رنگدانه‌دار حاوی مواد مغذی مفیدی هستند. هر دسته از سبزیجات رنگی، حاوی مواد مغذی گیاهی متفاوتی هستند.  

 • قرمز

رنگ قرمز روشن و درخشان بسیاری از سبزیجات به دلیل وجود لیکوپن و آنتوسیانین است. هر دوی آنها کارتئونیدهای قدرتمندی هستند که به دلیل خواص ضدالتهاب و آنتی اکسیدانشان در مقابل رادیکال‌های آزاد شناخته شده‌اند. این سبزیجات شامل گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای قرمز و تربچه هستند.

 • نارنجی و زرد

بتاکاروتن نوع دیگری از کاروتنوئیدهای مورد بررسی است که در سبزیجات دارای رنگدانه‌ی زرد و نارنجی یافت می‌شود. بتاکاروتن پیش نیاز ویتامین A  است و بدن برای استفاده، باید آن را به رتینول تبدیل کند. با این حال، بدن سگ‌ها میزان تبدیل بتاکاروتن به رتینول بسیار کمی داشته و بدن گربه‌ها اصلا قادر به این کار نیست. این سبزیجات شامل هویج، سیب زمینی شیرین، کدو حلوایی، کدو زرد، فلفل دلمه‌ای زرد و نارنجی است.

 • سبز

میوه و سبزیجات سبز سرشار از لوتئین، ایزوتیوسیانات و ایزوفلاون هستند. سبزیجات با برگ تیره مانند «کلم برگ» حاوی بیش از 50 ماده‌ی مغذی گیاهی از جمله کائمفرول و کوئرستین هستند. کائمفرول یک آنتی اکسیدان است که ثابت شده از بدن در برابر رادیکال‌های محرک سرطان محافظت می‌کند. همچنین ثابت شده کوئرستین  که یک فلاونوئید آنتی اکسیدان است نیز توانایی محافظت از بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد را دارد. این موارد شامل کلم برگ، اسفناج، برگ چغندر، مارچوبه، بروکلی، کدو سبز، آووکادو، کلم برگ چینی و خیار می‌شوند.

 • آبی و بنفش

سبزیجات آبی و بنفش سرشار از مواد مغذی گیاهی از جمله آنتوسیانین و رسوراترول هستند و به دلیل خواص ضد سرطان و پیری‌شان به طور گسترده‌ای مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته‌اند. آنتوسانین‌ها به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی از آسیب سلول‌ها جلوگیری می‌کنند. بسیاری از سبزیجات قرمز و صورتی نیز سرشار از آنتوسیانین هستند. اما هرچقدر رنگ آبی یا بنفش تیره‌تر باشد، غلظت مواد شیمایی گیاهیی بیشتر است. این موارد شامل چغندر، کلم بنفش و بادمجان هستند. 

 • سفید

اگرچه شدت رنگدانه‌ی سبزیجات سفید و قهوه‌ای مانند سایر سبزیجات نیست اما آنها نیز دارای مواد مغذی گیاهی هستند.  گل کلم مانند کلم بروکلی از گروه سبزیجات چلیپایی است و سرشار از ترکیبات ضد سرطان به نام سولفورافان است. سیر که در سرده‌ی آلیوم‌ها قرار دارد، حاوی ترکیبات ضدمیکروب آلیسین و ترکیبات ضد التهاب کوئرستین است. این موارد شامل سیر، قارچ، زنجبیل، شلغم و گل کلم می‌شوند. 

سبزیجات کم گلیسمی

شاخص گلیسمی (GI) مقدار تاثیری است که مواد غذایی کربوهیدراتی بر سطح گلوکز خون می‌گذارند. سبزیجات با شاخص گلیسمی پایین (55 یا کمتر) به آرامی هضم، جذب و متابولیز می‌شوند. این سبزیجات باعث افزایش آهسته‌تر گلوکز خون می‌شوند که نتیجه‌ی آن کاهش سطح انسولین است.

اسفناج برای سگ ها

اسفناج

یکی از رایج‌ترین سبزیجاتی که در رژیم‌های خام گنجانده می‌شود، اسفناج است. اسفناج سرشار از فیبر بوده و کربوهیدارت کمی دارد و فاقد نشاسته و قند است. این سبزی برگ‌دار دارای منیزیم، اسید فولیک و منگنز است.

اطلاعات تغذیه‌ای اسفناج

درشت مغذی‌ها:

مقدار کالری، پروتئین، چربی و کربوهیدرات بر اساس 28 گرم است.
آب 91٪
پروتئین 2.8٪
چربی 0.3٪
کربوهیدرات خالص 1.4٪
فیبر 2.2٪

مواد مغذی اصلی:

مواد مغذی اصلی بر اساس 28 گرم اسفناج خام نوشته شده است.
فولیک اسید 55 میکروگرم
ویتامین A  133 میکروگرم
ویتامین K 136.9 میکروگرم
منگنز 0.25 میلی‌گرم
پتاسیم 158 میلی‌گرم

کلم برگ برای سگ

کلم برگ

کلم برگ یکی دیگر از سبزیجات برگ‌دار مغذی است که سرشار از فیبر بوده و کربوهیدرات کمی دارد و فاقد نشاسته و شکر است. این سبزی حاوی مواد مغذی گیاهی مفید و مواد مغذی ضروری است که به حفظ سلامت کمک می‌کنند. کلم برگ سرشار از ویتامین K، فولیک اسید و ویتامین C است.

اطلاعات تغذیه‌ای کلم برگ

درشت مغذی‌ها:

مقدار کالری، پروتئین، چربی و کربوهیدرات بر اساس 28 گرم است.
آب 89.6٪
پروتئین 2.9٪
چربی 1.5٪
کربوهیدرات خالص 0.3٪
فیبر 4.1٪

مواد مغذی اصلی:

مواد مغذی اصلی بر اساس 28 گرم کلم برگ خام نوشته شده است.
ویتامین K 110.5 میکروگرم
ویتامین A  68 میکروگرم
مس 0.02 میلی‌گرم
ویتامین B6 0.04 میلی‌گرم
منگنز 0.26 میلی‌گرم

ریز سبزی ها برای سگ

ریزسبزی‌ها

ریزسبزی‌ها از دانه‌های مختلفی کشت می‌شوند و فوق‌العاده مغذی هستند. آنها را با جوانه‌ها اشتباه نگیرید. ریزسبزی‌ها، سبزیجات جوان سبز رنگی هستند که ارتفاعی حدود 3 تا 7 سانتی‌متر دارند و بین 7 تا 21 روز پس از جوانه‌زنی برداشت می‌شوند. درحالی که جوانه‌ها بذرهای تازه جوانه زده‌ای هستند که هیچ برگ سبزی ندارند. ریزسبزی‌ها سرشار از مواد مغذی هستند و در مقایسه با سبزیجات بالغ میزان ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان بالاتری دارند.

اطلاعات تغذیه‌ای جوانه‌ی یونجه (آلفاآلفا)

درشت مغذی‌ها:

مقدار کالری، پروتئین، چربی و کربوهیدرات بر اساس 28 گرم است.
آب 92.8٪
پروتئین 4٪
چربی 0.7٪
کربوهیدرات خالص 0.2٪
فیبر 1.9٪

مواد مغذی اصلی:

مواد مغذی اصلی بر اساس 28 گرم دانه‌ی جوانه‌زده‌ی یونجه نوشته شده است.
فولیک اسید 10 میکروگرم
ویتامین B5 0.16 میلی‌گرم
منگنز 0.05 میلی‌گرم
ویتامین B1 0.02 میلی‌گرم
آهن 0.27 میلی‌گرم

گزینه‌های دیگر

تنوع سبزیجات کم گلیسمی بی‌خطر برای سگ‌ها بالاست. مواردی که بالاتر ذکر شد، نمونه‌هایی از سبزیجات  کم گلیسمی رایجی هستند که به راحتی در فروشگاه‌ها یافت می‌شوند. اما می‌توانید از سبزیجات برگ‌دار دیگر برای ایجاد تنوع بیشتر در رژیم غذایی خام استفاده کنید. 

سبزیجات نشاسته‌ای 

سبزیجات نشاسته‌ای کربوهیدرات‌های پیچیده و دارای واحدهای نشاسته هستند. این موضوع به معنی شاخص گلیسمی بالاتر است. آنها پتانسیل افزایش سریع‌تر گلوکز خون را دارند و همچنین کالری بیشتری نسبت به سبزیجات غیر نشاسته‌ای دارند. 

رژیم‌های کم چرب به منبع انرژی بیشتری نیاز دارند و افزودن سبزیجات نشاسته‌ای به رژیم غذایی سگ‌هایی که تحمل رژیم‌های پرچرب را ندارند، می‌تواند مفید واقع شود. نشاسته در بدن به گلوکز تغییر شکل داده و زمانی که غذاهای چربی‌دار مصرف نمی‌شوند، می‌تواند به عنوان منبع انرژی استفاده شود. 

کدو حلوایی برای سگ

کدوحلوایی

کدوهای زمستانی مانند کدوحلوایی در مقایسه با سایر سبزیجات نشاسته‌ای دارای شاخص گلیسمی پایینی هستند. اگرچه شاخص گلیسمی کدوحلوایی کمتر از 55 است اما در مقایسه با سبزیجات برگ‌دار قند و کربوهیدرات بیشتری دارد. 

اطلاعات تغذیه‌ای کدوحلوایی

درشت مغذی‌ها:

مقدار کالری، پروتئین، چربی و کربوهیدرات بر اساس 28 گرم است.
آب 87.8٪
پروتئین 0.9٪
چربی 7.29٪
فیبر 3.2٪
شاخص گلیسمی 51

مواد مغذی اصلی:

مواد مغذی اصلی بر اساس 28 گرم کدوحلوایی کاملا پخته نوشته شده است.
ویتامین A 158 میکروگرم
ویتامین B6 0.03 میلی‌گرم
فولیک اسید 5 میکروگرم
ویتامین B3 0.27 میلی‌گرم
ویتامین E  0.37 میلی‌گرم

چغندر برای سگ

چغندر

چغندر در مقایسه با سایر سبزیجات دارای میزان متوسطی از نشاسته و کربوهیدرات است. چغندر علاوه بر تامین نشاسته مورد نیاز برای انرژی، سرشار از فولیک اسید، منیزیم و پتاسیم است.

اطلاعات تغذیه‌ای چغندر

درشت مغذی‌ها:

مقدار کالری، پروتئین، چربی و کربوهیدرات بر اساس 28 گرم است.
آب 87٪
پروتئین 1.7٪
چربی 0.2٪
کربوهیدرات خالص 7.96٪
فیبر 2٪
شاخص گلیسمی 64

مواد مغذی اصلی:

مواد مغذی اصلی بر اساس 28 گرم چغندر کاملا پخته نوشته شده است.
فولیک اسید 23 میکروگرم
سدیم 22 میلی‌گرم
کلرید  22 میکروگرم
منگنز 0.09 میلی‌گرم

سیب زمینی شیرین برای سگ

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین به دلیل میزان نشاسته‌اش دارای شاخص گلیسیمی بالایی است. به دلیل وجود مهارکننده‌های تریپسین که در هضم پروتئین اختلال ایجاد می‌کنند، این گیاه نشاسته‌ای را به صورت خام به سگ خود ندهید. اطمینان از پخت کامل سیب زمینی شیرین این خطر را از بین می‌برد.  

اطلاعات تغذیه‌ای سیب زمینی شیرین

درشت مغذی‌ها:

مقدار کالری، پروتئین، چربی و کربوهیدرات بر اساس 28 گرم است.
آب 80٪
پروتئین 1.4٪
چربی 0.14٪
کربوهیدرات خالص 15.22٪
فیبر 2.5٪
شاخص گلیسمی 94

مواد مغذی اصلی:

مواد مغذی اصلی بر اساس 28 گرم چغندر کاملا پخته نوشته شده است.
ویتامین A 223 میکروگرم
ویتامین B6 0.47 میلی‌گرم
پتاسیم  65 میلی‌گرم
منگنز 0.07 میلی‌گرم
ویتامین B5 0.16 میلی‌گرم

گزینه‌های دیگر

تنوع سبزیجات نشاسته‌ای بی‌خطر برای سگ‌ها بالاست. مواردی که بالاتر ذکر شد، نمونه‌هایی از سبزیجات نشاسته‌ای رایجی هستند که به راحتی در فروشگاه‌ها یافت می‌شوند. اما می‌توانید از دیگر کربوهیدرات‌های پیچیده برای ایجاد تنوع بیشتر در رژیم غذایی خام استفاده کنید. 

روش‌های آماده‌سازی

گوشتخوران بر خلاف همه‌چیزخواران توانایی تجزیه و هضم درست مواد گیاهی را ندارند. سگ‌ها آنزیم‌های بزاقی لازم برای شروع فرآیند هضم کربوهیدرات‌ها در دهان را نداشته و ساختار فک‌شان اجازه‌ی آسیاب کردن گیاهان از طریق جویدن را به آنها نمی‌دهد.

با این حال، آنها قادر به تولید آنزیم‌های پانکراسی برای هضم کربوهیدرات و نشاسته هستند. توصیه می‌شود که سبزیجات را پیش از مصرف آماده کنید تا بدن سگ توانایی هضم درست آنها را داشته باشد. برای کمک به هضم بهتر و جذب مواد مغذی، آنها را پوره، تخمیر، بخارپز یا آب‌پز کنید.

سبزیجات خامی که برای هضم درست آماده‌سازی نشده‌اند، در مقابل آنزیم‌های هضم مقاومت می‌کنند و به همراه مدفوع دفع می‌شوند. 

 • پوره‌ی خام

تهیه‌ی مخلوط سبزیجات راهی آسان برای آماده‌سازی سبزیجات، میوه و دانه‌هاست. بدین صورت که تمامی آنها را با یکدیگر پوره کرده و سپس برای هر وعده‌ی غذایی تقسیم کنید. می‌توانید مخلوط سبزیجات را در ظرف‌های در بسته‌ی بزرگ نگهداری کرده یا در اندازه‌های مورد نظر برای هر وعده فریز کنید. جا یخی یا قالب‌های سیلیکونی گزینه‌هایی عالی برای منجمد کردن سبزیجات هستند و مصرف آنها بسیار ساده است. بسیاری از صاحبین سگ‌ها از  قالب‌های سلیکونی طرح پنجه یا استخوان برای این کار استفاده می‌کنند. 

 • تخمیر

غذاهای تخمیر شده روشی برای تامین پروبیوتیک‌های طبیعی از طریق غذای تازه و جایگزینی برای مکمل‌های مصنوعی است. سبزیجات تخمیر شده مملو از پروبیوتیک‌های خاکی و آنزیم‌های گوارشی‌اند. این روش آماده‌سازی نه تنها به تامین باکتری‌های روده‌ی سگ کمک می‌کند بلکه باعث افزایش مواد مغذی در سبزیجات شده و همچنین جذب آنها را آسان‌تر می‌کند. 

 • بخار پز، آب پز یا پختن در فر

به منظور آنکه سگ‌ها بتوانند از مواد مغذی و گلوکز موجود در سبزیجات نشاسته‌ای بهره‌مند شوند، باید آنها را کاملا بپزید. روش‌های مختلفی برای پختن سبزیجات نشاسته‌ای وجود دارد: پخت در فر، آب پز کردن یا بخارپز کردن. مهم نیست کدام از این روش‌ها را انتخاب می‌کنید؛ تنها نکته‌ی مهم، پخت کامل این سبزیجات است.

نکات نهایی

 • مواد مغذی گیاهی

مواد مغذی گیاهی با رادیکال‌های آزاد، التهاب، پیری و حتی سرطان مقابله می‌کنند!

 • فیبر

افزودن مواد غذایی حاوی فیبر به داشتن مدفوع سالم، حفظ سلامت روده و تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه و ویتامین  K کمک می‌کند. 

 • انرژی

سبزیجات نشاسته‌ای افزودنی‌ای مفید به رژیم‌های غذایی کم چرب هستند تا در صورت عدم تحمل چربی بالا توسط سگ، بتوانند منبع انرژی جایگزینی را برای او فراهم کنند.

افزودن مقدار کمی سبزیجات رنگدانه‌دار به رژیم و آماده سازی آنها برای هضم صحیح به دلایل متعددی توصیه می‌شود. در حالی که سگ‌ها برای داشتن یک رژیم غذایی متعادل نیازی به سبزیجات ندارند، ثابت شده که افزودن آنها برای اطمینان از تامین تمام مواد مغذی ضروری، مفید است.  علاوه بر این، سبزیجات جدا از ترکیبات غذایی‌شان، فواید دیگری هم دارند. 


جهت دریافت برنامه غذایی خام، استاندارد با وزن و نژاد سگتان با ما در ارتباط باشید.
 
مقالات
سبد خرید

سبد خرید خالی است