از بین بردن نمد در پوشش گربه‌ها

برای از بین بردن نمد در پوشش گربه، تنها دو راه وجود دارد: تراشیدن آنها با کلیپر یا باز کردن با شانه.

از بین بردن نمد در پوشش گربه‌ها

از بین بردن نمد در پوشش گربه‌ها

برای از بین بردن نمد در پوشش گربه، تنها دو راه وجود دارد: تراشیدن آنها با کلیپر یا باز کردن با شانه. نمدها از موهای درهم تنیده‌ی مرده، سلول‌های چرب پوست، و چیزهای دیگری که حین مالیدن گربه به زمین، زیر تخت، مبل یا بیرون از خانه به موهای او می‌چسبد، تشکیل می‌شوند. از آنجایی که بیشتر مواقع نمدها گلوله‌هایی از موهای مرده هستند، نمی‌توان آنها را با برس زدن بیرون کشید. مثل آن می‌ماند که بخواهید یک سیم ظرفشویی را برس بزنید! همچنین نمی‌توان نمدها را با قیچی از هم جدا و باز کرد. زیرا نمدها ممکن است به پوست چسبیده باشند و در صورت استفاده از قیچی، می‌توان پوست را برید و زخمی کرد.

از قیچی، بشکاف خیاطی، شانه‌ی شن‌کش یا سایر ابزارهای تیز استفاده نکنید، آنها می‌توانند شدیدا به پوست گربه آسیب بزنند.

استفاده از نرم کننده یا اسپری‌های گره بازکن برای از بین بردن نمدها 

نمدها دیگر یک گره‌ی ساده نیستند. بنابراین برس‌کشی یا استفاده از هرگونه محصول گره بازکن، تاثیری بر روی آنها ندارد. این محصولات باعث لیز و نرم شدن مو شده تا بتوان بدون آسیب آنها را برس کشید. از آنجایی که موهای نمدی، مرده، شکسته و آسیب دیده‌اند، اسپری، کرم یا نرم کننده نمی‌توانند کمکی به جدا کردن آنها بکنند.

در واقع استفاده از این محصولات بر روی نمدها می‌تواند آسیب بیشتری به پوشش گربه‌تان بزند. اسپری‌های گره بازکن می‌توانند در میان موها باقی بمانند و گربه حین لیسیدن خود، ممکن است آنها را بخورد. توجه داشته باشید که این اسپری‌ها اغلب شامل مواد شیمیایی و سایر مواد غیرخوراکی هستند. نرم کننده‌های قوی می‌توانند پوشش گربه را سنگین کرده و باعث چسبندگی آن شوند که برس زدن آن حتی پس از آبکشی هم سخت خواهد بود. اگر تابحال سعی کرده‌اید که موهای چسبنده‌ی گربه‌تان را برس بکشید، می‌دانید که چقدر از این کار متنفر است!

آیا گربه‌ی من نیاز به شیو شدن دارد؟

توضیح دادیم که نمی‌توان پوشش نمدی را شست و آنها را با برس یا اسپری باز کرد. پس چه راه حلی در دسترس است؟ دو روش برای جدا کردن ایمن نمدها وجود دارد. باز کردن آنها توسط شانه یا تراشیدن آنها با کلیپرهای حرفه‌ای مخصوص پت. برای تعیین آن که کدام روش برای گربه‌ی شما ایمن و کم استرس‌تر است، آرایشگر عوامل زیر را در نظر خواهد گرفت:

  • اندازه‌ی هر نمد
  • محل و اندازه‌ی نواحی نمدی شده
  • سن، وضعیت پوست و رفتار گربه

هر گربه‌ای حاضر به همکاری در پروسه‌ی نمدزدایی نخواهد بود. خصوصا نمدهای بزرگ و سفت که باز کردن آنها می‌تواند بسیار دردناک باشد. با این حال، نمدها به خودی خود از بین نخواهند رفت. شما باید پیش از آن که باعث ایجاد درد و آسیب بیشتر به پوست شوند، آنها را از بین ببرید. اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید به تنهایی از پس انجام هر یک از این تکنیک‌ها بربیایید، بهترین راه مراجعه به یک آرایشگر گربه‌ی حرفه‌ای است. 

این نمدهای کوچک روی گربه‌ی مو کوتاه (بله، حتی گربه‌های مو کوتاه هم می‌توانند نمدی شوند!) پتانسیل جدا شدن با شانه را دارند و نیازی به شیو کردن نیست. با این حال، اجرای این روش بستگی به رفتار گربه دارد.

باز کردن نمدهای کوچک با شانه

اگر نمد تنها به اندازه‌ی یک سکه یا کوچکتر باشد، این احتمال وجود دارد که بتوان آن را بدون نیاز به تراشیدن باز کرد. یک شانه‌ی فلزی باکیفیت با اندازه‌ی حداقل 15 تا 20 سانت، بهترین ابزار برای این کار خواهد بود. شانه‌های بسیار کوچک یا شانه‌های ضدکک به دلیل داشتن دندانه‌های نزدیک به‌هم مناسب نیستند؛ زیرا باعث کشیده شدن بیش از حد مو و پوست حین جداسازی نمد می‌شوند.

زمانی که گربه در موقعیت راحتی قرار دارد، نمد را پیدا کنید و به آرامی موهای اطراف آن را کنار بزنید. به طور معمول، نمدهای کوچک به همراه مقادیر زیادی مو در زیرشان، به پوست متصل هستند. شانه خود را به صورت کامل به زیر نمد ببرید، بدون آنکه موهای اطراف آن را بگیرید. سپس با استفاده از دست آزاد خود، پوست زیر نمد را محکم نگه دارید. پوست به هیچ وجه نباید هنگام جدا کردن نمد، کشیده شود. پس از انجام این دو مرحله، با یک کشش سریع به سمت خود، نمد را بیرون بیاورید. تا زمانی که پوست گربه را از خود دور کرده و فقط نمد را در شانه نگه داشته باشید، او دردی احساس نخواهد کرد. بیشتر گربه‌ها حین جدا کردن نمد یا نگه داشتن پوست، ممکن است عصبی شوند. به کندن یک چسب زخم فکر کنید. جداسازی نمد به آرامی، ممکن است بسیار دردناک‌تر از کندن سریع آن با تکنیک مناسب باشد.

جدا کردن نمد با شانه در برخی از نواحی بدن می‌تواند دشوار باشد. حتی اگر بسیار کوچک باشند، ممکن است مجبور به تراشیدن آنها شوید. این قسمت‌ها شامل پشت گوش، ناحیه‌ی بهداشتی، اطراف اندام تناسلی، زیربغل یا هر ناحیه‌ی حساس دیگری می‌شوند. 

گربه‌ی عکس قبلی که توسط آرایشگر حرفه‌ای ما نمدزدایی شده است. این کار حین استحمام، برس‌کشی و خشک کردن انجام شد. برخی نقاط بدون مو (نقاطی که رنگ آن متفاوت است) شد‌ه‌اند اما به طور کلی نیازی به شیو کردن نیست.

از بین بردن نمد با کلیپر

زمانی که نمدها خیلی بزرگ، سفت یا در نواحی حساسی باشند، تراشیدن در مقایسه با جداسازی توسط شانه، گزینه‌ی بسیار بهتری است. شانه کردن این نوع از نمدها می‌تواند موهای گربه را بکشد یا پوست را پاره کند. یک کلیپر مخصوص پت با تیغه‌ی شماره 10  اغلب می‌تواند نمدها را بسیار سریع و بدون آسیب بیشتر به پوست، از بین ببرد.

برای انجام این کار به صورت ایمن باید تکنیک‌های استفاده از کلیپر را بلد باشید. در صورت استفاده‌ی نامناسب از کلیپر، ممکن است به پوست ظریف گربه آسیب برسانید. با این حال، گاهی اوقات این مسئله ربطی به مهارت و تجربه‌ی شما ندارد. تیغه‌های کلیپر تیز هستند و برای بریدن و کوتاه کردن موها ساخته شده‌اند. اگر چین و چروک‌های پوست گربه در داخل دندانه‌های تیغه گیر کنند، می‌توانند خراشیده شده و حتی دچار خونریزی شوند. پس از اصلاح، پوست ممکن است حین حرکت و راه رفتن گربه، کشیده شود و بریدگی‌های کوچک می‌توانند به زخم‌های عمیق و بزرگی تبدیل شوند. بنابراین هرگونه آسیب پوستی را با دامپزشک خود در میان بگذارید.

با وجود خطراتی که در اصلاح کلیپر وجود دارد، برخی از نمدها تنها با این روش از بین می‌روند. کلیپر باید به صورت تخت بر روی پوست قرار بگیرد و از حرکت گربه، بدون ایجاد استرس بیش از حد، جلوگیری شود. هر دفعه روی یک ناحیه‌ی کوچک تمرکز کرده و فقط نمدهایی را کوتاه کنید که می‌توانید پوست را در زیر آنها ببینید. برخی اوقات پوست در میان نمدها قرار گرفته و دیده نمی‌شود، بنابراین می‌توان به راحتی آن را برید.

این گربه‌ی دوست‌داشتنی برای از بین بردن نمدها نیاز به یک مدل موی شیری داشت. این کار فقط باید در یک آرایشگاه حرفه‌ای انجام شود.

چه زمانی باید گربه‌ی نمدی شده‌ی خود را به آرایشگاه ببرم؟

در بسیاری از موارد، نمدها باید تنها توسط آرایشگران گربه‌ی حرفه‌ای از بین بروند. آنها در مورد چگونگی کاهش استرس گربه در حین پروسه‌ی آرایش و نمدزدایی آموزش دیده‌اند. اگر در استفاده از تکنیک‌های بالا اعتماد به نفس ندارید، مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، یا اگر وقتی نمدها را لمس می‌کنید یا سعی در شانه کردن آنها دارید گربه‌تان واکنش خوبی نشان نمی‌دهد، وقت آن است که با ما در تماس باشید.

آرایشگر پس از تحویل گرفتن گربه، او را بررسی کرده و وضعیت نمد، پوست و پوشش گربه، واکنش آنها به لمس شدن و غیره را ارزیابی می‌کند. آنها با استفاده از تمامی این اطلاعات، بهترین روش برای جداسازی ایمن نمدها، خدمات آرایش مورد نیاز دیگر و هزینه‌ی آنها را تعیین می‌کنند. از بین بردن نمدهای بزرگ و شدید می‌تواند هزینه‌بر باشد. بنابراین بهتر است به محض مواجه شدن با هرگونه مشکل در پوشش گربه‌ی خود، به آرایشگاه سر بزنید.

در برخی موارد، آرایشگر ممکن است تشخیص دهد که ایمن‌ترین گزینه برای گربه‌تان مراجعه به دامپزشک و آرایش با بیهوشی است. این روش، خطرات و هزینه‌های خاص خود را دارد. در صورتی که گربه در طول یک ویزیت آرایش معمولی بیش از حد استرس می‌گیرد، اگر نمدها بسیار شدید باشند یا گربه حین لمس شدن و آرایش پرخاشگری می‌کند، ممکن است مجبور شوید برای آرایش با بیهوشی او را به دامپزشک ببرید. هر آرایشگر رویکرد متفاوتی برای آرایش گربه دارد. بنابراین مشورت با افراد مختلف می‌تواند مفید واقع شود. با این حال، حتما پیش از رزرو وقت، در مورد وضعیت پوشش گربه و رفتارهای قبلی او در جلسات آرایش به آرایشگر جدید اطلاع دهید. بدین شکل اگر خدمات آرایش یا هزینه‌ها در روز ملاقات تغییر کند، متعجب یا ناامید نخواهید شد.

از بین بردن نمدهای شدید در یک جلسه‌ی آرایش حرفه‌ای. گربه پیر است، پوستی نازک و ظریف دارد که سرتاسر آن پوشیده از نمد است. از بین بردن چنین نمدهای شدیدی، تنها باید زیر نظر یک آرایشگر حرفه‌ای یا دامپزشک انجام شود.

بعد از جداسازی نمدها، چه اتفاقی می‌افتد؟

فرقی نمی‌کند نمدها با شانه جدا شوند یا با کلیپر کوتاه شوند. در بسیاری از مواقع نواحی بدون مویی در پوشش تشکیل می‌شوند. این مشکل به دلیل کشیده شدن پوست توسط موهای نمدی به وجود می‌آید. حتی ممکن است پوست دچار قرمزی، سوزش یا حتی کبودی شده باشد که پیش از جداسازی نمدها آشکار نبودند. تمام این اتفاقات طبیعی است و باید به خودی خود و بدون نیاز به درمان، بهبود یابند. در موارد نادر، ممکن است در زیر نمدها زخم‌های باز، کک یا انگل و سایر مشکلات پوستی وجود داشته باشد که تنها پس از جداسازی نمدها دیده می‌شوند. تمامی این موارد باید توسط دامپزشک بررسی شوند.

در برخی از موارد، ممکن است چند روز پس از جداسازی نمد، هات اسپات‌هایی* بر روی پوست ایجاد شوند. این مشکل به دلیل لیس زدن شدید یک ناحیه به وجود می‌اید. نمدها موجب کشیده شدن شدید پوست شده که پس از جداسازی آنها، پوست ملتهب، دردناک یا دچار خارش می‌شود. اگر گربه به صورت افراطی یک ناحیه را بلیسد، ممکن است در آنجا هات اسپات‌هایی ایجاد شوند.

قرمزی پوست ناشی از نمدهای سفت که پس از اصلاح آشکار شده است.

*هات اسپات چیست؟ هات اسپات که گاهی اوقات به آن سوختگی کلیپر نیز گفته می‌شود، نقاط قرمز ملتهبی هستند که چند روز پس از اصلاح مو یا نمد ایجاد می‌شوند. زمانی که پت یک ناحیه از بدن را بارها و بارها لیس می‌زند، پوست قرمز، مرطوب و ملتهب می‌شود. سوختگی کلیپر ناشی از گرمای تیغه نیست. در واقع تا حدی شبیه سوختگی ناشی از اصلاح با تیغ در انسان‌هاست. گاهی اوقات این مشکل به دلیل استفاده از تیغه‌های خیلی کوتاه یا کند ایجاد می‌شود، اما در بیشتر موارد نمدزدایی، ناشی از لیسیدن یا خراشیدن پوست توسط خود پت است.

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از هات اسپات یا سوختگی ناشی از کلیپر آورده‌ایم:

  • برای جلوگیری از لیس زدن گربه، به طور موقت برایش یک قلاده‌ی الیزابت ببندید. برای جلوگیری از لیس زدن گربه، به طور موقت برایش یک قلاده‌ی الیزابت ببندید. گربه‌تان باید در عرض چند روز به حالت عادی بازگردد و نیازی به قلاده نداشته باشد.
  • می‌توانید برای گربه‌تان یک باس به تن کنید تا نواحی حساسی که مستعد التهاب هستند را بپوشاند. پس از یک تا سه هفته که موها شروع به رشد کردند، دیگر نیازی به لباس نیست.
  • با آرایش منظم از ایجاد نمد جلوگیری کنید. بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد مشکلات پوستی، سالم و بدون گره نگه داشتن موهاست.
  • بدون تجویز پزشک، از هیچ اسپری، پماد، یا دارویی استفاده نکنید.

از بین بردن نمدهای گربه می‌تواند بسیار سخت باشد، اما در بسیاری از موارد یک آرایشگر حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند. برخی از نژادها و پوشش‌های گربه مستعد گره خوردن بیشتری هستند. با این حال پوشش هر گربه‌ای (بله، حتی گربه‌های مو کوتاه!) می‌تواند نمدی شود. برای اطلاع بیشتر مقاله‌ی «پوشش گربه‌ها چگونه نمدی می‌شود؟» را بخوانید. همچنین با مطالعه‌ی دیگر مقالات آرایش گربه ما، یاد بگیرید که چگونه می‌توانید به طور منظم به پوشش گربه‌ی خود رسیدگی کرده و از ایجاد نمد و گره جلوگیری کنید.

مشاوره رایگان با آرایشگر تخصصی گربه پت استایلیست:

نیلوفر صهبا-آرایشگر پت استایلیست

مقالات
سبد خرید

سبد خرید خالی است