افزودن غذای خام و تازه به غذای خشک فرآوری شده

بسیاری از والدین حیوانات خانگی به دنبال ارتقای کیفیت رژیم غذایی پت خود هستند، اما اعتماد به نفس کافی برای تهیه‌ی یک رژیم کاملا خام را نداشته یا به سبک زندگی و عدم وجود وقت قادر به این کار نیستند.

افزودن غذای خام و تازه به غذای خشک فرآوری شده

افزودن غذای خام و تازه به غذای خشک فرآوری شده

بسیاری از والدین حیوانات خانگی به دنبال ارتقای کیفیت رژیم غذایی پت خود هستند، اما اعتماد به نفس کافی برای تهیه‌ی یک رژیم کاملا خام را نداشته یا به سبک زندگی و عدم وجود وقت قادر به این کار نیستند.  به هرحال، افزودن حتی مقدار کمی غذای تازه به غذاهای فرآوری شده، فواید تغذیه‌ای بسیاری را به همراه دارد. علاوه بر این، این غذاها با مواد ساده که به راحتی در سوپرمارکت‌ها یافت می‌شوند، تهیه می‌شوند.

تهیه و آماده‌سازی رژیم غذایی خام خانگی نیازمند زمان بوده و ممکن است برخی از خانواده‌ها وقت کافی برای این کار را نداشته باشند. نگهداری مواد غذایی و هزینه‌های ماهانه ممکن است برای خانواده‌هایی با چند سگ، خصوصا سگ‌های نژاد بزرگ، سخت باشد. از طرفی دیگر، برخی از والدین نگران واکنش منفی سگ‌شان به غذاهای خام هستند و بنابراین به طور کلی از امتحان کردن آن پشیمان می‌شوند. 

این موارد، دلایلی منطقی برای اجتناب از انتخاب یک رژیم خام است. با این حال، زمانی که تغذیه‌ی یک رژیم صد درصد خام امکان پذیر نیست، می‌توان در وعده‌های غذایی فرآوری شده، غذاهای تازه گنجاند تا کیفیت آن ارتقا یابد. این تغییرات کوچک تاثیرات بزرگی در تغذیه‌ی سگ‌تان ایجاد می‌کنند و در چند مرحله‌ی ساده قابل اجرا هستند:

 • میزان غذای تازه را محاسبه کنید

مشخص کنید که می‌خواهید چه مقدار غذای تازه به غذای فرآوری شده‌ی سگ اضافه کنید.

 • مواد غذایی مناسبی را انتخاب کنید

مواد غذایی مناسب با بیشترین میزان مواد مغذی را انتخاب کنید

 • از تقویت‌کننده‌های کم کالری استفاده کنید

از مواد غذایی کم کالری برای افزودن مواد مغذی بیشتر به وعده‌ها استفاده کنید

 • یک برنامه‌ی هفتگی برای غذای تازه بچینید

پیروی از یک برنامه‌ی هفتگی به کاهش اتلاف وقت و حفظ ثبات کمک می‌کند

محاسبه‌ی میزان غذای تازه

تمامی غذاها دارای کالری بوده و مصرف کالری بیش از حد موجب افزایش وزن می‌شود. بنابراین اولین قدم برای افزودن غذای تازه به غذای فرآوری شده، تعیین میزان غذای تازه و همچنین نحوه‌ی کاهش مقدار غذای فرآوری شده برای افزودن مواد غذایی جدید است. 

کاهش غذای فرآوری شده و محسابه‌ی میزان غذای تازه

برای والدینی که نمی‌خواهند نگران تعادل غذاهای تازه‌ی رژیم باشند، مقدار غذای تازه باید بخش کوچکی از هر وعده را تشکیل دهد. غذاهای تازه‌ای که از نظر تغذیه‌ای نامتعادل هستند، نباید بیشتر از 20 درصد در روز مصرف شوند. اگر قصد دارید که این میزان را بیشتر کنید، باید به فکر متعادل سازی مواد غذایی تازه باشید. 

      برای شروع، مقدار غذای فرآوری شده را تا 20 درصد کاهش دهید تا جایی برای افزودن غذای تازه باز شود. به یاد داشته باشید که غذای خشک فاقد رطوبت و آب بوده در حالی که غذای تازه دارای رطوبت بالایی است. بنابراین، با در نظر گرفتن، رطوبت اضافی، غذای تازه‌ی اضافه شده به غذای خشک، باید دوبرابر باشد. 

به طور مثال، اگر شما روزانه 5 لیوان غذای خشک به سگ خود می‌دهید، مقدار آن باید به 4 لیوان در روز کاهش یابد. کاهش 1 فنجان غذای خشک معادل 20 درصد کاهش است تقریبا 2 فنجان غذای تازه برای جایگزینی این فضای خالی، نیاز است. 

انتخاب مواد غذایی مناسب

مواد غذایی تازه‌ی بسیاری وجود دارد که می‌توانید به رژیم فرآوری شده‌ی سگ‌تان اضافه کنید. با این حال، برخی نسبت به سایر مواد غذایی کیفیت بالاتر و مواد مغذی بیشتری داشته و برای افزودن به غذاهای فرآوری شده مناسب‌تر محسوب می‌شوند.

غذاهای بدون چربی، سرشار از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی

این مواد به بالاتر بردن میزان آمینواسید در وعده‌های غذایی کمک می‌کنند. گوشت‌های ارگانیک و گوشت قرمز بدون چربی گزینه‌های ایده‌آلی هستند. 

 • جگر خام گاو

جگر سرشار از مواد مغذی بسیاری بوده و از این رو، افزودن آن به یک رژیم غذایی فرآوری شده، راهی عالی برای بالا بردن کیفیت رژیم غذایی محسوب می‌شود.  جگر حاوی آمینواسید، ویتامین‌های محلول در چربی و مواد معدنی است. در حالی که بسیار مقرون به صرفه است، به دلیل غلظت بالای ویتامین A، باید به مقدار مناسبی مصرف شود. 

جگر گاو یکی از بهترین انواع جگر از نظر مواد مغذی بوده و معمولا به راحتی قابل تهیه است. دیگر گزینه‌های رایج جگر شامل جگر مرغ و خوک هستند.  

 • دل خام مرغ

دل خام یکی دیگر از مواد غذایی مفید و رایج بوده که می‌توانید به رژیم غذایی فرآوری شده‌ی سگ‌تان اضافه کنید. دل، منبع دیگری از آمینواسید و سایر مواد مغذی ضروری است. دل سرشار از تورین، CoQ10، و ویتامین B است. افزودن دل به صورت خام و تازه راهی عالی برای استفاده از مزایای آن و بهبود سلامت سگ است. 

دل مرغ یکی از بهترین انواع جگر از نظر مواد مغذی بوده و معمولا به راحتی قابل تهیه است. دیگر گزینه‌های رایج دل شامل دل گاو و خوک هستند.  براساس برخی تحقیقات، دل گاو حاوی بیشترین میزان Coq10 بوده و دل مرغ حاوی بیشترین میزان تورین است. بنابراین، توصیه می‌شود که انواع گوشت دل را به صورت نوبتی به سگ خود بدهید. 

 • گوشت ماهیچه‌ی گاو خام، بدون استخوان و چربی

یکی از معایب موادغذایی فرآوری شده آن است که کیفیت پروتئین آنها طی فرآیند اکستروژن کاهش می‌یابد. بنابراین، افزودن گوشت بدون استخوان تازه راهی عالی برای افزایش میزان پروتئین باکیفیت و آمینواسیدها در رژیم غذایی است. 

توصیه می‌شود از پروتئین‌های قرمز بدون چربی مانند گوشت گاو یا خوک استفاده کنید. با این حال، مصرف گوشت ماهیچه‌ی سفید بدون چربی مانند مرغ یا بوقلمون نیز کاملا قابل قبول است. از نظر هزینه، گوشت سفید مقرون به صرفه‌تر بوده اما گوشت قرمز دارای مواد مغذی بیشتری است. توصیه می‌شود در صورت امکان از انواع گوشت‌های ماهیچه‌ی بدون استخوان استفاده کنید. 

مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب ضروری

غذاهای حاوی اسیدهای چرب، به ویژه امگا 3، کیفیت چربی موجود در وعده‌های غذایی را بالاتر می‌برند. مواردی مانند ماهی‌های چرب، صدف و تخم مرغ گزینه‌هایی ایده‌آل برای انتخاب هستند. از آنجایی که دوکوساهگزائنوئیک اسید و ایکوزاپنتانوییک اسید از نظر انجمن کنترل خوراک حیوانات آمریکا، جزو مواد مغذی ضروری محسوب نمی‌شوند، افزودن غذاهای دریایی حاوی این اسیدهای چرب به رژیم‌های فرآوری شده، شدیدا توصیه می‌شود. 

 • سالمون خام

مصرف ماهی‌های چرب راهی عالی برای افزایش اسیدهای چرب ضروری در رژیم‌های فرآوری شده محسوب می‌شوند. ماهی‌های چرب حاوی غلظت بالایی از اسیدهای چرب امگا 3 (دوکوساهگزائنوئیک اسید و ایکوزاپنتانوییک اسید) بوده و همچنین برخی از آنها سرشار از ویتامین D نیز هستند. به علاوه، گنجاندن ماهی‌های چرب تازه در رژیم، برای تامین پروتئین و آمینواسیدها نیز مفید واقع می‌شود. 

 • صدف سیاه یا کبود پخته

صدف‌ها از دیگر مواردی هستند که می‌توانند برای بهبود میزان اسیدهای چرب به رژیم‌های فرآوری شده اضافه شوند. انواع مختلف از صدف‌ها وجود دارد که می‌توانید به سگ خود بدهید: صدف کبود، صدف سیاه، صدف لبه‌سبز و صدف اویستر. صدف‌ها علاوه بر تامین اسیدهای چرب ضروری (دوکوساهگزائنوئیک اسید و ایکوزاپنتانوییک اسید)، سرشار از مواد معدنی نیز هستند. 

صدف‌های کبود و صدف‌های سیاه سرشار از منگنز هستند. صدف‌های لبه‌سبز حاوی منگنز کمی هستند اما دارای اسیدهای چرب منحصر‌به فرد و غلظت بالای کندرویتین بوده که می‌توانند برای بهبود کارکرد مفاصل مفید واقع می‌شوند. صدف‌های اویستر نیز به دلیل غلظت بالای روی، بسیار مفید هستند. با توجه به تنوع مواد معدنی درون صدف‌ها توصیه می‌شود در صورت امکان از انواع آنها به صورت نوبتی استفاده کنید. برای از بین بردن انگل توکسوپلاسما گوندی، صدف‌ها را به صورت کاملا پخته شده به سگ خود بدهید. کنسروهای صدف در آب انتخابی عالی هستند زیرا از قبل پخته شده‌اند. 

 • تخم مرغ بدون پوست

تخم مرغ از دیگر مواردی است که می‌تواند برای بهبود میزان اسیدهای چرب به رژیم‌های فرآوری شده اضافه شود. علاوه بر مقرون به صرفه بودن، تخم مرغ برای بهبود کیفیت پروتئین و آمینواسیدهای رژیم‌های فرآوری شده نیز بسیار عالی است! 

برخی بر این باورند که تخم مرغ را نباید به صورت خام تغذیه کرد زیرا ممکن است باعث کمبود بیوتین شود. این یک باور غلط است. اگر سفیده و زرده‌ی تخم مرغ با یکدیگر مصرف شوند، مشکلی به وجود نخواهد آمد. سفیده‌ی تخم مرغ حاوی گلیکوپروتئینی به نام آویدین است که اگر بدون زرده به صورت خام مصرف شود، باعث کمبود بیوتین می‌شود. مصرف زرده و سفیده‌ی تخم مرغ با یکدیگر این خطر را از بین م ی‌برد زیرا زرده‌ها سرشار از بیوتین هستند.  همچنین می‌توانید تخم مرغ را آبپز کرده تا سفیده‌ی آن کاملا بپزد اما زرده‌ی آن نرم بماند. 

    تقویت‌کننده‌های کم کالری 

برخی از مواد غذایی را می‌توان بدون نیاز به کاهش غذای فرآوری شده یا سایر مواد غذایی خام، به رژیم فرآوری شده‌ی سگ اضافه کرد. این مواد کالری بسیار کمی داشته و باعث افزایش وزن نمی‌شوند. این تقویت‌کننده‌ها به افزایش رطوبت، پروبیوتیک و آنتی اکسیدان موجود در وعده‌ها کمک می‌کنند.

 • افزایش رطوبت

غذای خشک فاقد رطوبتی است که پت‌ها باید از طریق وعده‌های غذایی خود دریافت کنند. به همین دلیل سگ‌هایی که غذای خشک می‌خورند، آب زیادی می‌نوشند! یکی از راه‌های رفع این مشکل، افزودن مواد تازه با رطوبت بالا در وعده‌های غذایی است. توصیه می‌شود به طور روزانه رطوبت غذای خشک سگ‌تان را بالا ببرید.

 • آب قلم

پختن آب قلم مناسب حیوانات خانگی، راهی عالی برای افزایش رطوبت رژیم‌های فرآوری شده بدون افزودن کالری وعده‌هاست. آب قلم حاوی کلاژن و مواد معدنی است که برای سلامت روده مفید هستند!

آب قلم‌هایی که در سوپرمارکت‌ها فروخته می‌شود مناسب نیستند، زیرا حاوی سدیم بالایی بوده و ممکن است حاوی موادی باشند (مانند پیاز) که مصرف آنها برای سگ‌ها خطرناک است. بنابراین توصیه می‌شود که آب قلم را در خانه تهیه کنید یا از آب قلم‌های آماده که برای حیوانات خانگی تهیه شده استفاده کنید. 

 • آب نارگیل

آب نارگیل یکی دیگر از راه‌های افزودن مواد معدنی و رطوبت به رژیم غذایی فرآوری شده، بدون افزایش کالری است. آب نارگیل به دلیل رطوبت و الکترولیت‌های مفید، برای رفع کم آبی بدن بسیار عالی است. 

آب نارگیل معمولا در سوپرمارکت‌ها یافت می‌شود، اما دقت داشته باشید که بدون طعم و اسانس باشد.

 • آب تصفیه شده

افزودن آب به غذای فرآوری شده راهی عالی برای افزایش رطوبت است. حال آنکه هیچ مواد مغذی‌ای به وعده‌ها اضافه نمی‌کند، در صورتی که هیچ گزینه‌ی دیگری در دسترس نیست، حتما به غذای خشک آب اضافه کنید. 

افزودن پروبیوتیک

70-60 درصد سیستم ایمنی درون روده‌ها قرار دارد. بنابراین افزودن پروبیوتیک‌های مفید که موجب افزایش باکتری‌های روده می‌شوند، می‌تواند به بهبود سلامت سیستم ایمنی کمک کنند. بیشتر این مواد غذایی کالری کمی دارند و می‌تواند آنها را مستقیما به غذای فرآوری شده، بدون نیاز به کاهش میزان آن، اضافه کرد.

 • کلم ترش بدون نمک

بسیاری از سبزیجات مختلف قابل تخمیر شدن هستند. رایج‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مورد، کلم ترش (ساورکرات) است که از تخمیر کلم تهیه می‌شود. تخمیر سبزیجات تازه راهی عالی برای تامین پروبیوتیک در رژیم‌های غذایی فرآوری شده است. 

اکثر سبزیجات تخمیری آماده برای مصرف انسان تهیه شده‌اند و حاوی سدیم بالایی هستند. بهتر است به دنبال گزینه‌های بدون نمک باشید. سبزیجات تخمیری سرشار از پروبیوتیک هستند، بنابراین در مصرف آن زیاده‌روی نکنید، مقدار کمی از آنها بسیار کافی است!

 • کفیر شیر

شیر تخمیر شده (کفیر) راهی دیگر برای تامین پروبیوتیک در رژیم‌های فرآوری شده است. کفیر پروبیوتیک‌های مبتنی بر لبنیات را فراهم می‌کند که باکتری‌های آن با سبزیجات تخمیری متفاوت هستند. کفیر علاوه بر تامین پروبیوتیک‌های لبنی، رطوبت، چربی و برخی از آمینواسیدها را نیز فراهم می‌کند.

تهیه‌ی کفیر در خانه آسان و به صرفه‌تر از خرید کفیر آماده است. با این حال می‌توانید آن را از سوپرمارکت‌ها نیز تهیه کنید اما دقت داشته باشید که بدون طعم باشد. همچنین همانند سبزیجات تخمیری،  مقدار کمی از کفیر کافی است و نبایددر مصرف آن، به دلیل محتوای بالای پروبیوتیک، زیاده‌روی کنید. 

 • مکمل‌های پروبیوتیک

اگر قادر به تهیه‌ی غذاهای تخمیر شده نیستید، استفاده از مکمل‌های پروبیوتیک، آخرین گزینه برای گنجاندن باکتری‌های مفید روده در رژیم‌های فرآوری شده است. 

مکل پروبیوتیک مخصوص سگ ها درمجیک

  افزودن آنتی اکسیدان‌ها 

آنتی اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و به محافظت در برابر بیماری‌ها کمک می‌کنند. به همین دلیل انتخابی عالی برا افزودن به رژیم غذایی سگ‌ها هستند. آنتی اکسیدان‌ها در محصولات حیوانی وجود نداشته و تنها در سبزیجات و میوه‌های رنگدانه دار یافت می‌شوند. اکثر سبزیجات و میوه‌ها کالری کمی داشته و می‌توانید آنها را بدون کاهش میزان غذای فرآوری شده، به وعده‌ها اضافه کنید.

 • میوه و سبزیجات بنفش

سبزیجات آبی و بنفش سرشار از مواد مغذی گیاهی از جمله آنتوسیانین و رسوراترول هستند و به دلیل خواص ضد سرطان و پیری‌شان به طور گسترده‌ای مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته‌اند. آنتوسانین‌ها به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی از آسیب سلول‌ها جلوگیری می‌کنند. بسیاری از سبزیجات قرمز و صورتی نیز سرشار از آنتوسیانین هستند. اما هرچقدر رنگ آبی یا بنفش تیره‌تر باشد، غلظت مواد شیمایی گیاهی بیشتر است. این موارد شامل چغندر، کلم بنفش، بادمجان (با پوست)، توت سیاه و بلوبری هستند. 

دستور تهیه‌ی پوره‌ی بنفش آنتی اکسیدان

می‌توانید از ترکیب چغندر، کلم بنفش، بادمجان، توت سیاه و ادویه‌ی زنجبیل، یک پوره‌ی آنتی اکسیدان بنفش برای اضافه کردن به غذای خشک سگ‌تان، تهیه کنید. 

 • میوه و سبزیجات زرد-نارنجی

بتاکاروتن نوع دیگری از کاروتنوئیدهای مورد بررسی است که در میوه و سبزیجات دارای رنگدانه‌ی زرد و نارنجی یافت می‌شود. بتاکاروتن پیش نیاز ویتامین A  است و بدن برای استفاده، باید آن را به رتینول تبدیل کند. با این حال، بدن سگ‌ها میزان تبدیل بتاکاروتن به رتینول بسیار کمی داشته و بدن گربه‌ها اصلا قادر به این کار نیست. این موارد شامل هویج، سیب زمینی شیرین، کدو حلوایی، کدو زرد، فلفل دلمه‌ای زرد یا نارنجی، انبه، پاپایا، آناناس و مرکبات می‌شوند.

دستور تهیه‌ی پوره‌ی زرد-نارنجی آنتی اکسیدان

می‌توانید از ترکیب چندین نوع میوه و سبزیجات زرد-نارنجی، یک پوره‌ی آنتی‌ اکسیدان زرد-نارنجی برای اضافه کردن به غذای خشک سگ‌تان، تهیه کنید. 

 • میوه و سبزیجات سبز

میوه و سبزیجات سبز سرشار از لوتئین، ایزوتیوسیانات و ایزوفلاون هستند. سبزیجات با برگ تیره مانند «کلم برگ» حاوی بیش از 50 ماده‌ی مغذی گیاهی از جمله کائمفرول و کوئرستین هستند. کائمفرول یک آنتی اکسیدان است که ثابت شده از بدن در برابر رادیکال‌های محرک سرطان محافظت می‌کند. همچنین ثابت شده کوئرستین  که یک فلاونوئید آنتی اکسیدان است نیز توانایی محافظت از بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد را دارد. این موارد شامل کلم برگ، اسفناج، برگ چغندر، مارچوبه، کلم بروکلی، لوبیا سبز، کدو سبز، آووکادو، کلم برگ چینی، خیار، طالبی، کیوی و لیموترش هستند.

دستور تهیه‌ی پوره‌ی سبز آنتی اکسیدان

می‌توانید از ترکیب چندین نوع میوه و سبزیجات سبز، یک پوره‌ی آنتی اکسیدان سبز برای اضافه کردن به غذای خشک سگ‌تان، تهیه کنید. 

برنامه‌ی هفتگی

پس از تکمیل محاسبات و انتخاب مواد غذایی، قدم بعدی ایجاد یک برنامه‌ی هفتگی است. داشتن یک برنامه‌ی غذایی از پیش تعیین شده، به کاهش زمان صرف شده برای تهیه‌ی غذا کمک می‌کند. این گزینه برای خانواده‌هایی که زمان زیادی برای تغییر در رژیم غذایی ندارند، می‌تواند بسیار مفید واقع شود. علاوه بر این، با داشتن برنامه‌ی غذایی می‌توانید میزان مواد غذایی مورد نیاز برای یک هفته را مشخص کرده و یک جا خریداری کنید.

می‌توانید مواد غذایی تازه را به صورت روزانه، یک روز در میان یا در صورت تمایل با فاصله‌ی بیشتر، به غذای فرآوری شده‌ی سگ‌تان اضافه کنید. توصیه می‌کنیم تا حد ممکن تنوع موادغذایی را بالا نگه داشته تا سگ‌تان به آنها علاقمند بماند (گاهی اوقات خوردن غذای تکراری خسته‌کننده می‌شود!). در زیر چند نمونه از ترکیب غذای تازه با غذای فرآوری شده را برایتان آورده‌ایم:

 

مثال 1 مثال 2 مثال 3

غذای خشک سگ

غذای خشک سگ

غذای خشک سگ

جگر

گوشت بدون چربی

دل

ماهی چرب

تخم مرغ

صدف

سبزیجات سبز

سبزیجات بنفش

سبزیجات نارنجی

 

پس از تکمیل محاسبات، انتخاب مود غذایی و تعیین برنامه‌ی هفتگی، می‌توانید یک لیست خرید درست کنید. از آنجایی که این مواد معمولا در تمامی فروشگاه‌های محلی در دسترس‌اند، می‌تواند حین خرید مواد غذایی برای خودتان، آنها را نیز تهیه کنید.

رژیم غذایی ترکیبی و تغذیه‌ی طولانی مدت

ترکیب غذای تازه با غذای فرآوری شده بی‌خطر است و در صورتی که میزان غذای تازه متعادل باشد یا از 20 درصد مصرف روزانه بیشتر نشود، می‌تواند به صورت طولانی مدت انجام شود. اگر قصد افزودن بیش از 20 درصد غذای تازه را به غذاهای فرآوری شده دارید یا می‌خواهید در طولانی مدت عمل ترکیب را انجام دهید، باید آنها را مطابق با استانداردهای تغذیه‌ای تهیه کنید.

نکات پایانی

در صورتی که قادر به اجرای یک رژیم 100٪ خام نیستید، توصیه می‌کنیم که به ازای 20 درصد از غذای خشک سگ‌تان، غذای تازه اضافه کنید. افزودن غذای تازه به غذاهای فرآوری شده، به بهبود کیفیت کلی رژیم غذایی کمک می‌کند:

 • افزایش رطوبت
 • افزودن پروتئین تازه و آمینواسیدهای باکیفیت
 • افزایش اسیدهای چرب
 • تقویت پروبیوتیک‌ها
 • افزودن آنتی اکسیدان‌ها

افزودن غذای تازه می‌تواند به صورت روزانه یا در صورت تمایل با فواصل بیشتری انجام شود. با این حال، توصیه می‌کنیم روزانه به غذای خشک سگ‌تان یک ماده‌ی غذایی با رطوبت بالا اضافه کنید. بدین شکل مصرف مایعات بالا رفته و خطر کم آبی بدن کاهش می‌یابد.


جهت دریافت برنامه غذایی خام، استاندارد با وزن و نژاد سگتان با ما در ارتباط باشید.
 
مقالات
سبد خرید

سبد خرید خالی است